Юнкер: Номинирането на Фон дер Лайен за председател на ЕК не беше прозрачно

„Номинирането на германката Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия не беше прозрачно. Това бележи нележателно скъсване с досегашната практика да се избират водещите партийни кандидати“. Това заяви досегашният шеф на ЕК Жан-Клод Юнкер, цитиран от Ройтерс.
Изявлението на Юнкер бе направено по време на пресконференция в Хелзинки, отговаряйки на въпрос как е бил посочен неговият наследник на поста. Той допълни, че назначаването му начело на ЕК преди пет години е било прозрачно, тъй като е бил избран от лидерите, след като е участвал в европейските избори. "За съжаление това не стана традиция. Аз бях първият и последен шпиценкандидат", отбеляза той, използвайки немската дума за водещ кандидат в европейските избори. По време на изборите за Европейски парламент такъв кандидат бе Манфред Вебер от ЕНП. Той се считаше до фаворит доскоро, но след няколко дни безплодни преговори европейските лидери направиха неочакван избор за постовете на водещите европейски позиции. Така начело на Европарламента застана италианецът социалист Давид Сасоли. Кандидатурата на Урсула фон дер Лайен обаче все още не е утвърдена от Европейския парламент.
Вчера Юнкер се е срещнал с Фон дер Лайен. Говорител на еврокомисията определи срещата като "приятелска". По неговите думи Юнкер и Фон дер Лайен се познават от години. Юнкер я е уверил, че може да разчита на подкрепата на ЕК за осигуряването на плавен преход, ако бъде избрана от Европейския парламент. За това са й необходими най-малко 376 гласа, но сред евродепутатите вече се долавя силно недоволство от номинацията й.