Протестът на майките е на път да бъде опорочен и "убит" от системата
Животът в България за по-голяма част от населението е изпитание.
Такова е заради ниските заплати и пенсии спрямо цените за храни, битови сметки, облекло и други консумативи. Заради проблемите с престъпността, корупцията и бюрокращината, заради проблеми с правораздаването, проблеми с навременната, адекватна здравна помощ и лечение поради лошата здравна система. Заради проблеми в социалната сфера и липсата на помощ и подкрепа за хората със специални нужди и намалена трудоспособност и техните близки, които са принудени да се откажат от собственото си развитие, за да се грижат за тях.
От месеци по улиците и правителствените сгради протестират майки с децата си в неравностойно положение и специални нужди. Те са на улицата защото искат подкрепа - от правителството и от обществото.
За жалост останаха сами. Не получиха подкрепа от обществото - явно вече няма такова в България. Не получиха подкрепа и от управляващите. Получиха обиди, лошо отношение и обещания за половинчата законова промяна, която след много уговорки, съвети и реконструкции беше приета на първо четене, но едва ли в този си вид ще допринесе за осезаема промяна в живота им. За сметка на това продължават да се правят опити протеста и болката им да се използват като инструмент за политически цели.
Вицепремиерът Валери Симеонов си позволи да направи следното изказване:
"Законът за хората с увреждания беше започнат като опит да се угоди на една група кресливи жени, които спекулираха с децата си, изкарваха на пек и на дъжд тези уж болни деца без грам майчинско чувство и грижа за тях".
Адекватно на този цинизъм, беше отговорено с организиране на нов протест за искане на оставката на Симеонов.
Очаквано от този протест се възползваха от БСП (БКП) и "патриота" Волен Сидеров, като застанаха в защита на майките и също поискаха оставката на Симеонов. Тази подкрепа обаче по-скоро опорочи този протест.
От своя страна вместо извинение вицепремиерът отговори на майките със следното:
„Човек не подава оставка за това, че казва истината. Боли, не боли, това е истината, стоя зад своите думи категорично”, подчерта Симеонов.
Освен това той намекна, че организирания протест за оставката му е дело на опозицията от БСП, а не заради думите му.
„Протестите на БСП не ме притесняват. Нормално е политическа опозиционна сила да иска оставка. Да си ги събират, да ги карат с рейсове от различните градове”, каза Симеонов.
Зад него и думите му неочаквано застана работодателската организация КРИБ, представена от Кирил Домусчиев и Евгени Иванов, като заплашиха с контрапротест от 20 000 работници, които са готови да изкарат на улицата.
„България е демократична държава, има Конституция, където ясно е записано, че в парламента се влиза през избори и се излиза през избори, другото е хунта. Ако някой плаши с уличен протест, нека да ви напомня, че преди 3 г. Ларгото – от МС до парламента, пое 20 000 наши работници, когато работодателите протестирахме срещу повишаването на цената на тока. Ако някой иска отново да доведем 20 000, ние сме готови”, обяви Иванов.
Той допълни, че трудно ще преглътнат поредна оставка, особено на член на кабинета, който работи добре с бизнеса.
Явно наистина работят добре заедно, след като именно Домусчиев подкрепи Симеонов, след като преди време той вдигна шум около поправките в закона за приватизация и те не бяха приети, а щяха да спестят на Домусчиев едни 50 мил. лв.
Същият Симеонов, който въведе закона за шума и избирателно затвори бизнеса на много "бизнесмени" по морето.
Но това е България - има управляващи и управлявани, които трябва да си знаят мястото! Протестите се възприемат от управляващите като "обида", те "очернят имиджа" им и "заплашват" статуквото, затова и протестиращите получават същото отношение - обиди, обвинения, заплахи и очерняне.