Русия забрани водеща правозащитна организация

Лев Пономарьов

 

Върховният съд в Русия постанови ликвидиране на едно от водещите правозащитни организации в страната „За правата на човека“, основано от Лев Пономарьов.

Искането за забраната на движението е отправено от Министерството на правосъдието. Мотиви за забраната са били нарушенията на редица руски закони и особено този за чуждестранните агенти. Освен това, министерството съобщава, че организацията не е коригирала нарушенията в своя устав от 2014 г., намерени в хода на извънпланова зимна проверка. Движението „За правата на човека“ се обърнало към министерството с искането да бъде изчакано утвърждаването на новия устав от есенния конгрес, но това е било отказано.

Пономарьов смята решението на съда за незаконно и ще го обжалва. Пред „Новая газета“ той уточнява, че още не е наясно в какъв формат организацията ще продължи своето съществуване. „Защитата на правата е начин на живот, затова ние ще продължим да работим в тази сфера. Ще се постарая по някакъв начин да запазя гръбнака на централния апарат и регионалните структури на движението“, казва Пономарьов. Изданието припомня, че три организации, оглавявани от Пономарьов – „За правата на човека“, „За защита на правата на затворниците“ и „Гореща линия“ през февруари бяха определени от правосъдното министерство като „чуждестранни агенти“.

Малко преди решението на съда правосъдното министерство е наредило извънредната проверка на движението заради статуси на Паномарьов във Фейсбук в подкрепа на разследвани по две знакови дела. Тези статуси доведоха и до ареста му. През последните месеци движението и създателят му Пономарьов са глобявани няколко пъти за нарушаване на закона за чуждестранните агенти. Общата сума на глобите надхвърля 2 млн.рубли.

Лев Пономарьов обяви, че ще обжалва съдебното решение в Русия и ще отнесе въпроса до Европейския съд по правата на човека.

Междувременно на 1 ноември руската държава пое контрол над интернета, след като влезе в сила нов закон, който позволява на Москва да изключи страната от глобалния интернет. Правителството възнамерява да създаде инфраструктура за суверенен интернет, което е представяно като необходима защита срещу кибератаки от чужбина. Според правозащитни организации обаче мярката е крачка към тотална цензура.