Руският "православен олигарх" Малофеев налива 2.5 млрд. долара в Африка

Константин Малофеев

 

Руската Международна агенция за суверенно развитие (IASD) на собственика на медийна компания "Царьград" Константин Малофеев, ще привлече 2.5 млрд. долара инвестиции в три африкански държави. Това съобщи РБК, като се позова на официално съобщение на компанията. Малофеев, известен като "православен олигарх", с топли връзки с Кремъл, има десетгодишна забрана да влиза в България заради скорошния шпионски скандал, свързан с движение "Русофили".

Инвестициите на новосъздадения фонд, обявени на среща на върха Русия - Африка в Сочи, включват средства за строителството на нефтопровод в Нигер и развитие на транспортна и железопътна инфраструктура в Гвинея и Демократична република Конго, пише РБК. Пред изданието Малофеев отказва да обяви източника на средствата. Той обаче отбелязва, че очаква в най-близко бъдеще списъкът с клиенти на IASD да се разшири още. Малофеев неведнъж е заявявал, че фондът цели да помага на африкански страни, които "опитват да се освободят от икономическа и финансова зависимост от западния свят".

Дейността на Малофеев досега е свързана с финансиране на непризнатите "народни републики" в Донецк и Луганск, както и на българското движение "Русофили", връзките с което доведоха до забраната за влизане. Европейският съюз, САЩ, Канада и Украйна смятат, че е спонсорирал анексията на Крим и сепаратистите в Донбас. Затова още през юли 2014 г. Малофеев влезе в "черен списък" с 8 бизнесмени и политици, на които ЕС наложи забрана за влизане и чиито активи на европейска територия бяха замразени. Той не може да влиза в България доста преди последното решение на ДАНС заради разследването „Русофили“.

За Малофеев президентът Владимир Путин е най-великият водач за последния век; монархията е мечта, а Путин - щастие. Той все по-често повтаря тезите за имперска Русия и ролята ѝ в Европа. Не вярва в демокрацията като политическа свобода. За най-добри смята политическите системи на Ватикана и Саудитска Арабия, защото са абсолютни монархии. Малофеев казва, че с този президент Русия се връщала по пътя отпреди 1917 г. Мнението му за бъдещето на Русия съвпадало с това на Путин, а малките държави трябвало да са подготвени, че руското имперско мислене се възражда.