МВнР: Щиковете на съветската армия донесоха на Източна Европа половин век репресии
Министерството на външните работи на България реагира остро и критично във връзка с изложба, организирана от руското посолство у нас. Тя е с провокиращото име "75 години от освобождението на Източна Европа от нацизма", което разбуни обществените духове първо в социалните мрежи. "Без да отричаме приноса на СССР за разгрома на нацизма в Европа, не трябва да си затваряме очите, че щиковете на Съветската армия донесоха на народите в Централна и Източна Европа половин век репресии, заглушаване на гражданската съвест, деформирано икономическо развитие и откъснатост от динамиката на процесите в развитите европейски държави", се посочва в официалното изявление на министерството. Експозицията ще бъде открита от посланик Анатолий Макаров, изпълнителния директор на фондацията "История на Отечеството" Константин Могилевски и проф. д.и.н. Евгения Калинова.
"МВнР няма никакво отношение към тази проява и съветваме руското посолство да не заема позиция в подкрепа на съмнителна историческа теза ("освобождение"), която привилегирова само някои политически среди в България, тъй като е намеса във вътрешнополитическия дебат в страната ни", апелира министерство.
Изявлението на МВнР предизвика острата реакция на Москва. Научният ръководител на Руското военно-историческо дружество Михаил Мяхков заяви пред ТАСС: „Едва ли България би съществувала днес като независима държава, ако не беше освобождаването ѝ от профашисткия режим през 1944 г. от Червената армия".
Руски медии, контролирани от Кремъл, започнаха да разпространяват новината, изопачавайки съдържанието на българската позиция със заглавия като "България поиска борбата на СССР с нацизма да не се смята за освобождение на Европа" и "В България предложиха да се преразгледа ролята на СССР в освобождението на Европа".
Небезизвестната RT, чиито клонове на Запад са определени като оръжие за дезинформация на Кремъл, в един от репортажите си казва, че България е призовала Русия да не подкрепя "съмнителната историческа теза", че войната на СССР против хитлеристка Германия била освобождение на Европа. Всъщност съобщението на външно министерство започва с изречението "Без да отричаме приноса на СССР за разгрома на нацизма в Европа..." и казва, че тезата за "освобождение" привилегирова само някои политически среди в България и е намеса във вътрешнополитическия дебат в страната ни. RT отбелязва - но по-късно в текста си - че българското МВР не отрича приноса на СССР в разгрома на нацизма.
Дори авторитетни бизнес издания като РБК съобщават новината по същия начин и с обяснение, че "на 8-9 септември 1944 г. Червената армия навлиза в България и провежда там операция против националните войски и части на германската армия. След това в републиката са разпуснати парламентът, полицията, утвърден е нов състав на държавната администрация и са забранени нацистките организации". В тези репортажи има поне няколко елементарни неточности - в този момент България все още е монархия, обявила неутралитет към СССР, българската армия получава заповед де не се съпротивлява на Червената армия, а на 7 септември правителството възстановява правата на забранените политическите партии, разтурва всички организации с фашистка и националсоциалистическа идеология и разформирова жандармерията. На 5 септември правителството на Константин Муравиев обсъжда обявяване война на Германия и го обявява на 8 септември в момента на навлизане на съветската армия в България. Така страната се оказва едновременно във война и с нацисткия блок, и с антихитлеристката коалиция.
Позицията на българското външно министерство напомня изявлението на британския премиер Борис Джонсън - макар и по повод избухването на Втората световна война на 1 септември 1939 г. Джонсън заяви, че Полша се е оказала "между фашисткия чук и комунистическата наковалня". Руското посолство реагира веднага и нарече това "неприемливо".
Руският президент Владимир Путин призна преди години, че пактът Рибенроп-Молотов е бил историческа грешка. В тайният протокол към пакта фашистка Германия и СССР на практика си разделят Европа, което е добре известно на свободния свят на Запад. Въпреки това днешната политика на Путин и неговото обкръжение е насочена към реабилитирането на много от тоталитарните практики и връщането на имперските амбиции на Москва. Това няма как да не породи остър конфликт със свободния свят, коментират политически анализатори.