В опасност ли са подводните кабели, които свързват света?
Приблизително 997 800 километра фиброоптични кабели минават под морската повърхност. Ролята на тези кабели в съвременния свят е от голямо значение тъй като през тях се пренасят по-голямата част от обажданията, електронните писма и съобщения по света, а също така и всекидневни финансови транзакции на стойност 10 трилиона долара. Цялата тази информация се пренася през малки стъклени влакна, затворени в подводни кабели, които в някои случаи имат малко по-голям диаметър от този на градински маркуч.
Без подводни кабели банка в азиатска страна не би могла да изпрати пари до Саудитска Арабия, за да плати за петрол. Американските военачалници трудно биха комуникирали с войските, сражаващи се с екстремисти в Афганистан и Близкия изток. Студент в Европа не би могъл да се свърже по "Скайп" с родителите си в Съединените щати.
Генерал Къртис Скапароти, командващ американските въоръжени сили в Европа е казал пред Конгреса този месец, че е забелязана активност в руския флот и в частност активност на подводниците, каквато не е виждана от 80-те години на миналия век.
Забелязани са руски кораби да маневрират около подводни комуникационни кабели, което може да се тълкува като евентуална заплаха от страна на Русия за прекъсване или източване на информация от кабелите.
Не е ясно какви са целите на Русия, но интереса и към 400-те фиброоптични кабела е обезпокоителна за някои американски и западни официални лица.
Според Майкъл Кофман, военен експерт по Русия, руснаците "си пишат домашното и в случай на криза или конфликт с тях могат да ни причинят отвратителни неща".
И в предишни конфликти подводни кабели са били мишени. По време на Първата световна война Великобритания прекъсва няколко германски подводни кабела за комуникация и използва информация от пренасочения трафик за разузнавателни цели.
САЩ са изпращали водолази по време на студената война дълбоко в Охотско море до руския бряг, за да инсталират записващо устройство на комуникационните руски кабели, като чрез него са се надявали да научат повече за подводния ядрен капацитет на Съветския съюз.
Едуард Сноудън, бивш служител на Агенцията за национална сигурност също е изнасял данни за това, че британските и американските разузнавателни служби са прехващали данни от фиброоптични кабели.
Ставали са и кражби на иброоптичен кабел от морето извършени от частни лица за лично облагодетелстване. През 2007 г. виетнамските власти конфискували кораби, пренасящи откраднат фиброоптичен кабел дълъг мили. Кражбата е довела до спирания на информационния трафик за няколко месеца.
Има подобен случай и с египетските власти през 2013 г., когато арестуват близо до Александрия трима леководолази, опитали се да прекъснат кабел, стигащ от Франция до Сингапур.
Доколко Русия има възможност за дълбоководно разузнаване не е известно. От "Парламентская газета", издание на руския парламент са коментирали, че руския кораб "Янтар" има оборудване, "предназначено за дълбоководно проследяване" и "свързване с топ секретни комуникационни кабели". Вестникът казва, че през септември 2015 г. "Янтар" е бил до Кингс Бей, Джорджия, където се намира американска база за подводници, "събирайки информация за оборудването на американските подводници, включително за подводни сензори и за унифицираната (американска военна) информационна мрежа". Руският държавен телевизионен канал "Россия" заявява, че "Янтар" може не само да се свързва с тайните кабели, но би могъл и да ги прекъсне и "да заглуши подводните сензори чрез специална система".
Руското министерство на отбраната не е отговорило на запитване за тези коментари.
Според Стивън Уоткинс, който е консултант в Канада по сигурността на информационните технологии и който следи кораба, няма солидно доказателство, че е замесен в престъпна дейност. Той обаче не може да си обясни какво прави корабът, когато спира до жизненоважни кабели или когато проследяващото му устройство, част от автоматичната система за идентификация, не е включено.
Относно екипажа на "Янтар" Уоткинс казва: "Не мисля, че това са хората, които осъществяват какъвто и да било саботаж. Мисля, че те подготвят почвата за бъдещи операции."