Парламентът отхвърли ветото на президента за промените в Изборния кодекс
Парламентът единодушно отхвърли ветото на президента Румен Радев за промените в Изборния кодекс. Решението бе очаквано предвид изявленията на много от партийните лидери преди гласуването. Днес в залата на Народното събрание гласуваха 154 депутати, народните представители от БСП не присъстваха, въпреки призива на президента да участват. Социалистите все пак поставиха условия за връщането с в пленарната зала – ветото за промените в Изборния кодекс да бъде подкрепено. След днешното гласуване бойкотът им навярно ще продължи.
Президентът върна промените в Изборния закон с няколко възражения. Той смята, че се обезсмисля преференциалното гласуване, като се въвежда по-висок праг за неговата валидност – според броя гласове за един депутатски, евродепутатски или общински мандат. Държавният глава възразява и срещу отлагането на машинното гласуване навсякъде, както и срещу новите правила, според които вече не всички решения на Централната избирателна комисия ще могат да се обжалват пред Върховния административен съд, както и срещу възможността след съдебна отмяна новите решения на избирателните комисии да се вземат с обикновено мнозинство, вместо с квалифицирано.
Промените в Изборният закон бяха внесени от ДПС и приети на среднощно заседание на парламента на 14 февруари и предизвика широко обществено недоволство. Според много анализатори с промените се премахва едно ат малкото достижения на демокрацията през последните години – преференцията и възможността избирателят да пренареди партийните листи. Партийците пък се опасяват от ефекта 15/15, когато избирателят дублира номера на дадена партия в бюлетината с номер от списъка с преференциите и така поставен на неизбираемо място кандидат се оказва на лидерска позиция.
След няколкодневни протести и критики не само от опозицията в парламента, но от извънпарламентарни партии, както и намесата на премиера Бойко Борисов, ГЕРБ обяви, че ще върне сегашното правило за преференциите.
Сега мнозинството ще чака публикуването в Държавен вестник на промените в Изборния закон, за да внесе нов законопроект, с който да върне прага от 5 процента от броя на гласувалите за съответната листа за евровота и 7 % за местни и парламентарни избори, като при тях водачът на листата не може да бъде сменен.
Депутатът от ГЕРБ Георги Марков пък поиска ГЕРБ да внесе отново за гласуване проекта за мажоритарно гласуване, който бе отхвърлен от същия този парламент преди две години.