Въздухът в България опасно замърсен

София

 

България е един от регионите в Европа с най-лоши нива на фини прахови частици. Това показа проучване на Европейската агенция по околната среда, обхващащо 41 европейски страни.

Според обновената версия на доклада, обхващащ периода 2000-2016 г. замърсяването на въздуха с фини прахови частици през 2015 г. е довело до преждевременната смърт на 14 200 души в България.

Голяма част от смъртните случаи е заради превишаването на допустимите норми от концентрация на азотен диоксид (който се свързва със замърсяването от колите) или излагането на нива на тропосферен озон над допустимите граници.

За разлика от защитния озонов слой в стратосферата, тропосферният озон е вторичен замърсител, формиран от емисии азотни окиси, неметанни тежки органични съединения и въглероден моноксид. Той наранява тъканите на белите дробове, дразни очите и гърлото. Допринася за измирането на горите, нанася щети на селскостопански култури и т.н.

Праховите частици не могат да бъдат видени или помирисани, но имат изключително вреден ефект, те могат да причинят рак на белите дробове, астма и сърдечни болести.

Според анализа основните източници на замърсяване са транспортът, производството на енергия, търговските и индустриални сгради и домовете, индустрията, земеделието.

Замърсеният въздух нанася щети също така на екосистемите, почвата, горите, реките и намалява реколтите, предупреждава още агенцията.