Невиждан икономически шпионаж на Китай в Америка
Директорът на контраразузнаването на САЩ Уилям Еванина съобщи в интервю за агенция "Ройтерс", че китайските шпионски агенции използват фалшиви акаунти в LinkedIn, за да набират американски кадри.
Такъв е случаят с Кевин Малъри, който е пенсиониран служител на ЦРУ и през юни бе осъден за участие в конспирация в полза на Китай. През февруари 2017 г. Малъри, който говори свободно мандарин е бил потърсен от китаец в LinkedIn, който твърдял, че набира кадри. Той се представил с името Ричард Янг и организирал телефонен разговор между Малъри и друг мъж, който твърдял, че работи в институт в Шанхай.
Последвали две пътувания на Малъри до Шанхай, по време на които бившия служител на ЦРУ се съгласил да предаде тайни от отбраната на САЩ.
Китайците атакуват профилите на експерти в областта на суперкомпютрите, ядрената енергетика, нанотехнологии, здравеопазването, хибридните посеви и зелената енергия. Разузнавачите предлагат подкупи или измамни бизнес възможности – например да платят на учени за техни доклади.
"Те провеждат икономически шпионаж, невиждан в историята ни", коментира Джошула Скюъл от отдела по разузнаването на ФБР.
Според Еванина проблемът в LinkedIn може да е по-сериозен, отколкото се е смятало до сега. До момента няма точна информация колко фалшиви профила са открити, колко американци са били засегнати и какъв е успехът на Пекин.
Високопоставеният служител на разузнаването препоръчва на LinkedIn да прочисти платформата си от фалшиви профили, както преди време направиха "Туитър", "Гугъл" и "Фейсбук", заради пропаганда от Иран и Русия. LinkedIn се използва от 562 млн. души в над 200 държави и територии, включително 149 млн. човека в САЩ.
"Правим всичко възможно да идентифицираме и спрем тази дейност. Никога не сме чакали да ни помолят да действаме и улавяме и премахваме некоректните чрез информация, която ние получаваме и с която се снабдяваме от много източници, включително правителствени служби", казва директора на LinkedIn по безопасността и доверието Пол Рокуел във връзка с възникналия проблем.
Китайското външно министерство е нарекло обвиненията на Еванина "пълни глупости".