Ще паднат ли маските и оформя ли се политически триъгълник Москва-Анкара-Берлин?
Този уикенд германската канцлерка Ангела Меркел ще преговаря с руския лидер Владимир Путин. Очаква се преговорите да бъдат фокусирани върху ситуацията в Сирия, насилието в Източна Украйна и проекта "Северен поток-2".
Експерти на "Росийская газета" допускат, че целта на срещата е всъщност заздравяване на партньорските връзки между двете страни и обсъждане на ситуацията след налозите на президента Тръмп, както и вземане на решения как най-добре да се отвърне на това.
Московската медия припомня, че при последната среща между Меркел и Тръмп, американският президент яростно е атакува Германия и я е нарекал "заложничка на Русия". В същото време митата, които е наложил върху алуминия и стоманата са нанесли удар не само на Русия, но и на Германия, освен това и двете страни се страхуват от верижна реакция заради скорошните мерки на Тръмп срещу Турция.
Изпълнителният директор на бизнес сдружението Източен комитет на германската икономика Михаел Хармс коментира, че няма промяна в отношенията между Москва и Берлин, "но те сътрудничат по-тясно по някои конкретни въпроси, главно в отговор на американската външна политика". Според него от обещаните нови антируски санкции на Вашингтон може да пострадат германски банки и енергийни компании.
От руския "Взгляд" пък прогнозират, че санкциите на Тръмп може да доведат до съюз между Русия и Германия, с който заедно да бранят от САЩ металурзите, "Северен поток-2" и бизнеса с Иран. Освен това Русия можело сериозно да помогне лично на Меркел да затвърди нестабилните си позиции в страната.
Тръмп скоро може да заслужи орден за своя принос към руско-германската дружба, иронично коментират от весника.
Депутат в Бундестага от партия "Алтернатива за Германия" Валдемар Герд също е на мнение, че действията на САЩ сближават Москва и Берлин.
"Тече глобална геополитическа игра. Свалят се най-накрая всички хуманитарни маски, прикривали винаги тази игра, сега темата са преките търговски интереси на държавите. Колкото по-бързо Германия започне да схваща, че сферата на интересите й не е отвъд океана, а в съседство, толкова по-добре за всички ни", казва той.
Ще паднат ли маските наистина и ще има ли видимо политическо сближаване в триъгълника Москва-Анкара-Берлин, предстои да разберем.