Може само да мечтаем за реформите в Румъния
На 1 януари 2007 България и Румъния тръгнахме в една посока, получихме равен старт и влязохме в ЕС. Днес 11 години по-късно България и Румъния сякаш вървим в различни посоки.
Докато в Румъния правят реформи, в България все по-често гледаме назад в миналото.
Реформи в спешната помощ
Голямата реформа направена в спешната помощ в северната ни съседка осигурява на хората бърза и надеждна намеса при възниквне на спешен случай. На разположение са модерно оборудвани линейки, хеликоптери и пожарни коли, в някои области екипите си сътрудничат и c планински спасители. Всички работещи в системата са професионалисти, получили обучение в строги правила и норми, не се допуска недисциплинираност и при нарушение на правилата, последствията са безкомпромисни. Известен е случая с уволнен шофьор на линейка за това, че е пушил в линейката по време на обедната си почивка. Екипите на бърза помощ в Румъния стигат до нуждаещите се до 6 минути в градските райони и до 20 мин. в извънградските.
В България нямаме реформа. Чакаме линейките понякога с часове, много често когато пристигне вече е късно за помощ.
Реформи в съдебната система
Румъния успешно реформира своята съдебна система. Само за 2017г. са издадени множество присъди за корупция и икономически престъпления на бивши министри, парламентаристи, кметове, месни и окръжни съветници, магистрати, полицаи, директори на компании и национални оператори.
В България нямаме съдебна реформа, няма кой да я направи, съответно не може да се похвалим с подобни резултати.
Реформи в армията
По отношение на модернизацията на армията в Румъния ще цитираме министърът на отбраната им Михай Фифор:
"Очевидно президентът Путин няма как да бъде доволен от факта, че в Румъния се развиват много сериозни военни способности. Как би могъл президентът Путин да е очарован от това, че в Румъния имаме военната база „Девеселу”, с балистични ракети? Как би могъл президентът Путин да бъде очарован, че имаме базата „Михаил Когълничану”, с американски войници и преговаряме със САЩ за стратегическо партньорство, така че те да останат постоянно на румънска територия? Как може Руската федерация да е доволна, че Румъния развива своите военноморски способности?”, е казал Фифор в телевизия Антена 3".
Междувременно Фифор съобщи, че Румъния ще закупи от САЩ още един комплекс „Пейтриът” на стойност 1 милиард долара. Планирано е Румъния да купи от САЩ общо седем ракетни системи „Пейтриът” и необходимото оборудване за тях на обща стойност около 4,62 милиарда долара.
В България модернизацията на българската армия е наложителна в условията на динамичната среда за сигурност и потенциалните заплахи. Модерната и с високи отбранителни способности армия е и важен фактор за стабилността в региона.
Но няма такава, все още се отпускат милиарди левове от бюджета за ремонт на остарялата руска техника. Въздушното ни пространство се охранява от наши съюзници в НАТО защото нашите самолети може и да не излетят...
Изглежда сме твърди традиционалисти и ще продължим да се придържаме към руското до каквото и дъно да ни доведе това...