Дъщерята на Путин прибрала половин милиард рубли за година

Катерина Тихонова и Владимир Путин. Приликите са очевидни

 

"Националният фонд за интелектуално развитие" на дъщерята на руския президент Владимир Путин – Катерина Тихонова, е получил рекордни приходи за 2018 година - 488 милиона рубли, над 7.6 млн. долара. Това съобщава руската секция на „Свободна Европа“. Фондът на Тихонова подпомага млади учени и провежда изследвания за бизнеса. "Роснефт" традиционно е най-големият му клиент. Според изчисления фондът е получил от петролната компания поръчки на стойност на 659 милиона рубли ($ 10,3 милиона). Най-голямата им поръчка е от лятото на 2018 г., възложена е без конкурс и е на стойност 354 милиона рубли. "Националният фонд за интелектуално развитие" е трябвало да разработи „технология за оценка на свойствата на колекторите, използващи данни от много скали“. През 2019 г. обаче "Роснефт" ограничил активността си и фондът рискувал да остане без големи държавни поръчки. В края на годината обаче компанията отнова се активизира. Структурата му АД "Атоменергопром" през октомври и ноември представила два проекта за развитие на стойност 120 милиона рубли. Преди няколко дни фондът получил договор за 65 милиона рубли за извършване на изследване. И двата пъти фондът на Тихонова е бил единствената компания на конкурса.

Катерина Тихонова е заместник-ректор на Московския държавен университет. Тя защитава дисертацията си там през май. През ноември 2015 г. Ройтерс съобщи, че това е дъщерята на руския президент Владимир Путин. Кремъл и Путин нито потвърждават, нито отричат ​​самоличността на Тихонова. "Националният фонд за интелектуално развитие" е учреден през 2012 г. от Тихонова, Иван Климов, Наталия и Павел Попови. Сега за основател на фонда е посочен Московският държавен университет.

Катерина Тихонова се появи миналата година по руската телевизия „Россия“ в най-гледаното време в репортаж за фирмата за високи технологии „Иннопрактика“. Тихонова бе представена като директор на компанията. Дотогава тя не се бе появявала по телевизията. За руските медии е валидно строго табу относно семейството на Путин. Краткото ѝ появяване на телевизионния екран предизвика дискусии дали Путин не гласи дъщеря си за политическа кариера и евентуален негов наследник. Според руската конституция Путин няма право на нов мандат и през 2024 година трябва да се избира нов президент.