САЩ: Унищожителни санкции за Турция още тази седмица

Офанзивата на Турция в Сирия е на път да предизвика нова бежанска криза

 

Белият дом готви унищожителни икономически санкции за Турция заради нахлуването в Северна Сирия, които може да влязат в сила още тази седмица Това е сред малкото лостове, които Съединените щати все още могат да използват по отношение на съюзника си в НАТО  Турция. Това съобщава Ройтерс, като се позовава на правителствени източници. „Използването на американските военни за спиране на турската офанзива срещу кюрдските сили никога не е било опция за САЩ, заявяват пред агенцията служители на Пентагона, които припомнят че президентът Доналд Тръмп нареди изтегляне на всички американски войски от северна Сирия.

Министърът на финансите Стивън Мнучин заяви в петък, че Тръмп е разрешил "много мощни" нови санкции срещу Турция, а администрацията е готова да изпълни намерението му да „заличи икономиката на Турция“. В неделя Тръмп заяви съгласие с Конгреса, където републиканците и демократите настояват за решителни действия срещу Анкара. Сред тях е и влиятелният сенатор Линдзи Греъм,  последователен поддръжник на Тръмп, който обаче този път разкритикува решението му да изтегли американски контингент от Северна Сирия и по този начин окуражи Ердоган да предприеме офанзивата.  

Доналд Тръмп показа солидарност с Конгреса на САЩ и написа в Туитър: „Министерството на финансите е готово с наказателните мерки, може да се търси допълнително законодателство. По този въпрос има голям консенсус. Турция сама си го направи. Продължавайте! ”, написа Тръмп. Служител на администрацията, пожелал анонимност, е заявил пред Ройтерс, че санкциите "се разработват на всички нива на правителството". Решението на президента Тръмп за унищожителните санкции за Турция бе приветствано от сенатора Линдзи Греъм в Туитър: „Добро решение на президента @realDonaldTrump да работи с Конгреса за налагане на осакатяващи санкции срещу военните престъпления на Турция в Сирия“, написа Греъм.

Тръмп се опитва да потуши острата критика, включително от някои от най-упоритите си републикански поддръжници, че той даде на турския президент Тайип Ердоган зелена светлина да атакува кюрдите миналата неделя, когато реши да изтегли малък брой американски войски от граничната зона, коментира Ройтерс.

Офанзивата на Турция има за цел да неутрализира кюрдските сили, които са основен компонент на Сирийските демократични сили. Кюрдите обаче се разглеждат от Анкара като терористична група, част от забранената в Турция ПКК. Но кюрдите от друга страна бяха основен съюзник на Вашингтон в борбата срещу Ислямска държава. Решението на Тръмп да изтегли американските военни от Северна Сирия, продиктувано от отдавна заявената му цел да изведе САЩ от „безкрайните войни“, предизвика двупартийните опасения, че това може да доведе до възраждането на Ислямска държава.

Макар американските санкции да изглеждат най-мощното оръжие за възпиране на Анкара, САЩ и нейните европейски съюзници обмислят още и забрани за продажба на оръжие, както и заплаха от съдебно преследване за военни престъпления за властта в Анкара. Все още не е ясно какви ще са санкциите, които САЩ ще наложат на Турция и дали те ще са толкова унищожителни, колкото предполагат конгресмените. Според Елиът Енгел, председател на Комисията по външни работи на Камарата на представителите на САЩ (от Демократическата партия), и Майк Маккоул, републиканец от Комисията, санкциите ще засегнат турските служители, участващи в операцията в Сирия, както и банките, финансиращи отбранителния сектор на Турция, докато Анкара не приключи военните операции. Санкциите предвиждат още спиране на оръжейните доставки, както и стриктно прилагане на вече съществуващите санкции на Турция заради закупуването на руска противоракетна отбранителна система S-400.

Турското външно министерство заяви късно в петък, че Турция ще отмъсти за всякакви стъпки, насочени към пресичане на усилията за борба с тероризма, в отговор на обявяването на възможните американски санкции срещу Турция. Ройтерс припомня, че Съединените щати вече приложиха успешно санкции, които удариха сериозно Анкара миналата година. В резултат на американските санкции турската лира се срина, а икономиката на Турция тръгна стремително надолу. Натискът бе заради американски пастор, задържан в Турция. След продължително упорство Ердоган накрая отстъпи и пасторът бе върнат в САЩ.   

Експерти обаче се съмняват, че сегашните санкции на САЩ ще принудят Ердоган да спре операцията в Сирия, предвид убеждението му, че кюрдските бойци в Сирия заплашват националната сигурност. „Това е монументален провал на Съединените щати“, коментира Аарон Щайн, директор на програмата за Близкия изток в мозъчния тръст на Института за външна политика. Според Щайн  турската операция може да бъде спряна от сирийското правителство или Русия, а не от американските санкции. "Единственото нещо, което ще ги спре, е ако режимът или руснаците дислоцират войски до мястото на сраженията", каза Щайн. Сирийската армия ще се разположи по дължината на границата с Турция след споразумение с кюрдското ръководство в Северна Сирия, за да помогне за отблъскването на турско настъпление, съобщиха източници от кюрдските сили.