Москва призна за радиацията в Северодвинск след 19 дни увъртане

Нивото на радиация в района се е повишило над 20 пъти, твърдят от Грийнпийкс

 

След като в продължение на 19 дни властите в Русия увъртаха и даваха оскъдна и често противоречива информация за взрива край Северодвинск на 8 август, Москва най-после призна за повишената радиация в района. Федералната служба по хидрометеорология и мониторинг на околната среда на Русия съобщи официално, че повишеното ниво на радиация се дължи на разпад на радиоактивни изотопи на стронций, барий и лантан. От службата съобщават още, че между 8 и 23 август в региона са взети проби от въздуха и дъждовната вода. Според заключението на службата, те са показали "наличие на техногенни радиопродукти с кратък живот".

Първоначално същата институция обясни скока в нивото на радиацията с преминаването на облак от радиоактивни инертни газове. От службата твърдят, че в момента радиоактивната обстановка в региона е "стабилна".

По официални данни взривът на полигона Ньонокса е избухнал на морска платформа при изпитание на ракета с радиоизотопен източник на захранване. Часове след съобщението за експлозията се появиха коментари на експерти, че се е взривил опитен образец на ракета "Буревестник" с ядрен двигател. Създаването на такава ракета беше обявено през 2018 г. лично от президента на Русия Владимир Путин, който я обяви за „непобедима“.

По официални данни при взрива са загинали петима служители на държавната компания "Росатом" и двама военни, а други трима военни и трима специалисти на "Росатом" са ранени. В малкото независими руски медии обаче се появиха други данни за броя на загиналите и ранените. В някои публикации се посочваше, че са ранени 15 души. Според други съобщения пък загиналите са 15. Изданието посочва, че руското общество едва ли ще разбере какви са щетите в действителност, тъй като властите укриват информация.

На фона на безпокойството на свободния свят след ядрения взрив четири от станциите на международната мрежа за мониторинг на околната среда, намиращи на руски територия, спряха да предават данни. Това предизвика остри упреци, че руските власти искат да скрият истинското положение. Преди това Русия отказа достъп на международни експерти, които трябваше да изяснят обстоятелствата около инцидента. Междувременно стнаа ясно, че радиацията от Северодвинск е достигнала Южна Азия и Югоизточна Европа. Норвежки сеизмолози обявиха, че апаратурата им е засякла два взрива на 8 август, като покачването на радиацията съвпада по време с втория от тях. Руското военно министерство отказа коментар по тази информация.

В деня на взрива системата за отчитане на радиацията в Северодвинск показа 16-кратно покачване на радиацията, но няколко часа след обявяването на данните, те бяха свалени от сайта на местната община. По данни на Грийнпийкс пък нивото на радиация се е повишило 20 пъти.

Според властите в Архангелска област над 100 души са били в контакт с пострадалите при взривана полигона Ньонокса, докато са им оказвали помощ. Медицинските екипи не са били предупредени, че им водят пациенти с радиационно облъчване. Според събеседник на "Новая газета", кръвта на тримата приети в областната болница буквално се е "сварила" за няколко часа, което говори за чудовищни нива на облъчване. Направен е опит пациентите да бъдат транспортирани до Москва, но двама от тях са починали още по пътя към летището. Те не са включени в официалните съобщение за броя на загиналите. Съдбата на третия облъчен остава неизвестна.

След като лекарите са разпознали симптомите на лъчева болест, са задавили въпроси на властите, но не са получили отговори. Дезактивация на болничните помещения е проведена едва след преместването на тримата заразени. По същото време в приемното отделение е имало нищо неподозиращи граждани. Дори намиращите се в болницата бременни жени не са били предпазени.

Опитът на Москва да прикрие и омаловажи ядрения инцидент напомня реакцията на комунистическия режим при аварията в Чернобил. Това означава, че днешната посткомунистическа власт в Кремъл по нищо не се отличава от престъпния режим от времето на СССР.