КЗК спря строежа на „Турски поток“ през България

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) спря строежа на газопровода "Турски поток" през България. Антимонополната комисия е отказала на "Булгартрансгаз" предварително изпълнение на обществената поръчка, която е обжалвана от саудитски консорциум "Аркад". Консорциумът спечели обществената поръчка за строителството на газопровода за 2.2 млрд. лв., но впоследствие "Булгартрансгаз" го отстрани от процедурата с мотив, че не е внесъл навреме изисканите документи за подписването на контракта. Така строителството на 475-километровото трасе трябваше да се изпълнява от втория в класирането - консорциумът "Газово разширение и развитие в България" (ГРРБ). Обяснението бе, че ГРРБ междувременно са предложили чувствително намаление на цената. В това обединение участват италианската компания "Бонатти", германската "Макс Щрайхер" и люксембургската "Комплишънс дивелъпмънт". Представител на люксембурското дружество е Андрей Зимин, който е директор в руската компания "Трубная металлургическая компания" (ТМК). Още преди да приключи процедурата по избор на изпълнител на обществената поръчка руското издание "РБК" ("РосБизнесКонсалтинг") съобщи, че именно то е посочено от "Газпром" за доставчик на тръбите за строителството на българска земя.
След решението на КЗК обаче подписването на договор с консорциума ГРРБ се отлага и строителството на практика се замразява. След произнасянето на антимонополната комисия по същество пък някоя от компаниите може да обжалва решението ѝ и да сезира Върховния административен съд.
Първоначалните планове бяха трасето на „Турски поток“ през България да бъде завършен до началото на 2020 година, а до края ѝ транзитът на газ да достигне пълния си капацитет. Сега това изглежда трудно осъществимо.