Съд в Москва цензурира „Новая газета“, първа глоба за обида към Путин

Московски съд разпореди на в. "Новая газета" да премахне две статии за мъчения над арестанти. Магистратите са били сезирани от Федералната служба за сигурност, приемник на КГБ, че статиите накърняват „деловата им репутация“. Освен премахване на публикациите, изданието трябва да направи и опровержение, постанови съдът.
В съдебната зала представител на ФСБ настоявал, че авторът на материала не е проверил информацията си „както трябва“ и не разполага с доказателства за твърденията си. Авторът Иван Жилин пък е категоричен, че не е давал оценки на фактите, а е публикувал информация за 29-годишен мъж, който се е оплакал от шестчасово мъчение от служители на службите.
През последните дни стана известно, че вече е бил глобен и първият руснак по новия закон за обида към властта. Това е 34-годишен безработен машинист, който е обвинен в „неуважение към органи на държавната власт“ и в социалните мрежи е използвал нецензурни изрази по адрес на президента Владимир Путин. На бившия машинист Юрий Кортижев е наложена глоба от 30 000 рубли. Пред западни медии Кортижев обаче е непреклонен, че ще продължава да казва истината. „Някои твърдят, че Путин е изправил Русия на крака. Нищо не е направил, просто продава нефт и газ. И маймуна да сложите на негово място, ще се справи по-добре“, заявява първият глобен в Русия за неуважение на властта.
Темата са свободата на словото в Русия занимава Запада от години. Според немския журналист Фритц Плайтген, бивш кореспондент в Москва Кремъл буквално диктува на медиите какво да се пише и какво не. Общоизвестно е, че Първи национален телевизионен канал и националното радио са под плътния контрол на Кремъл. Всеки петък шефовете им са викани там, за да са наясно какво трябва да се прави, а това се предава и на сътрудниците им.
Според Плайтген на относително по-голяма свобода се радват печатните медии, чиито тиражи обаче както навсякъде по света падат главоломно. Вестник "Новая газета" например има едва 270-хиляден тираж. Изданието обаче си позволява да изнася редовно информации за случаи на корупция и организирана престъпност, включително за представители на властта в Русия.