94 г. от най-кървавия атентат на БКП в историята- в храма „св. Неделя“

На 16 април отбелязваме 94-тата годишнина от най-кървавия атентат в българската история, извършен от БКП – в катедралния храм „Света Неделя“. При атентата загиват 134 души, ранените са около 500, като част от тях умират по-късно от раните си и така броят на жертвите надвишава 200 души, сред тях и жени и деца.
След провала на Септемврийското въстание от 1923 г. БКП е забранена и минава в нелегалност. Комунистите обаче решават да отвърнат на удара и на Военното крило на БКП е възложено да извърши кървав атентат. Със задачата се заема една от "шесторките", ръководена от Петър Абаджиев. С помощта на клисаря на храма Петър Задгорски Петър Абаджиев и Асен Павлов внасят на тавана на църквата 25 кг. експлозив. Атентаторите съставят сложен план – първо да бъде убит високопоставен човек, чието опело да събере политическия и военен елит в "Света Неделя". Така БКП възнамерява да обезглави ръководството на държавата и армията включително цар Борис III. Комунистите се спират на о.з. генерал Константин Георгиев и той е убит на 14 април пред църквата "Свети Седмочисленици".
Два дни по-късно, на 16 април, 20 минути след началото на заупокойната служба в „Света Неделя“ избухва мощна експлозия. По случайност обаче членовете на правителството се разминават само с леки наранявания и уплаха. Цар Борис III закъснява за опелото, защото присъства на погребенията на убитите в атентата срещу него в прохода Арабаконак два дни по-рано. По време на разследването заловените заговорници признават, че са получавали финансиране от Съветския съюз.