Полша спира доставките на руски газ след 3 г., Путин плаши да спре транзита през Украйна

Полша вече е завършила платформата си за втечнен газ от САЩ и ще отреже руските доставки

 

Полската енергийна компания ПГНиГ (PGNiG) обяви, че след 3 години няма да продължи договора си с „Газпром“ за доставки на руски газ. Националната газова компания е успяла да диверсифицира източниците си. ПГНиГ е изпратила до руския газов концерн декларация за намерение на 31 декември 2022 година да бъде прекратено действието на договора за покупко-продажба на газ за Република Полша, сключен на 25 септември 1996 година и известен като договора от Ямал. Полските власти вече бяха обявявали неведнъж през последните години, че няма да продължат този договор, който прави Полша зависима от Русия в енергийната област. Освен това според Варшава руската група определя прекалено високи цени на синьото гориво спрямо пазарните.

ПГНиГ посочва, че диверсифицирането на енергийните източници през последните години е позволило на Полша да гарантира енергийната сигурност на страната и да сложи край на договора от Ямал. Близо две трети от потребявания газ в Полша или около 10 милиарда кубични метра в момента са доставяни от Русия по силата именно на този договор. В подобна ситуация на зависимост от руския газ са и редица други европейски страни. Тази зависимост е и причина Вашингтон да настоява да бъде спрян газопровода „Северен поток 2“, който на практика ще утвърди руския енергиен монопол в Европа.

В същото време руският президент Владимир Путин предупреди, че е възможно транзита на руски газ през Украйна да бъде прекратен, съобщава Ройтерс. Сделката за транзит на газ между Русия и Украйна изтича на 31 декември и все още не е ясно дали ще бъде удължена. Всички преговори досега не дават резултат, като Европейската комисия настоява за нов 10-годишен контракт с фиксирани минимални количества газ и с нови цени, определени по нова методология. Москва обаче заяви, че може да обмисли краткосрочна сделка с Киев, тъй като има нужда от време за завършване на проектите за тръбопроводи, заобикалящи Украйна. Става въпрос за "Турски поток" (който минава и през България) и "Северен поток 2". Плановете за завършване на тези алтернативни трасета до края на годината обаче няма да се осъществят. Затова и въпросът с продължаването на договора с Украйна е в изходна позиция. Противно на практиката си Москва дори предлага с до 25 на сто по-ниски цени за директни доставки за Украйна.