Почти две трети от руснаците искат решителни промени в страната

Делът на руснаците, които искат решителни промени в страната, се е увеличил през последните две години от 42 на 59%. Това показват данните от съвместно проучване на Московския център Карнеги и Център Левада, цитирани в руското издание Ведомости. За незначителни промени в обществото се обявяват 31 на сто от анкетираните, а едва 8% не смятат, че има нужда от съществени промени. Според 53% от анкетираните подобни реформи са възможни само ако се промени сериозно политическата система, докато 34% са съгласни с промените при съществуващата система. Тези цифри не означават, че хората са напълно готови за смяна на властта, но означават, че недоволството нараства в обществото, подобни настроения ще избухват все повече и повече, включително и нови протести, се казва в доклада.
Сред тези, които не искат да се променят, руснаците посочват длъжностни лица и бюрокрацията - 69%, докато през 2017 г. такъв отговор са посочили 56%. Недоволството от олигарсите и едрия бизнес бизнес също бележи значителен ръст сред руснаците - от 52 до 67%. Неодобрението за президента Владимир Путин и неговия антураж също нараства и вече е 25% срещу 15% през 2017 г. Длъжностните лица и големият бизнес, по мнението на гражданите, са в привилегировано положение, а Путин, според експертите, постепенно събира фокуса на общественото недоволство. Делът на анкетираните, които вярват, че Путин може да предложи атрактивен план за трансформация, е намалял от 25% на 16%.
Желанията за промяна на властта за две години станаха по-отчетливи, авторите на изследването заключават, че хората очакват държавата да преразпредели доходите в тяхна полза. Според руснаците са необходими две приоритетни промени - увеличаване на заплатите и жизнения стандарт (24%) и промяна в правителството и президента (13%). Икономическите проблеми нарастват - авторитетът на правителството пада, се казва в доклада, а луксът на длъжностните лица, служителите в държавните корпорации и прословутото „президентско обкръжение“ започва да дразни все по-голям брой хора.
Обществото иска радикални промени, се казва в доклада, но се страхува от социално плащане за тях. Социолозите регистрират сериозно увеличение на желанието за промяна през май 2018 г., когато 57% от руснаците подкрепят решителните реформи. В отговор властите след президентските избори предложиха само „замъглена идея за„ пробив “, докато пенсионната реформа, затихването на кримския ефект и милитаристичната риторика сринаха рейтинга на властта, се казва в доклада. Регионалните избори през 2018 г. потвърдиха искането за промени и то е доста популистко, но властите отказаха да водят диалог с обществото и преминаха към интензивни репресии.