Русия и Куба подписват търговски споразумения на фона на американските санкции

Дмитрий Медведев с президента на Куба Мигел Диас-Канел

 

Русия и Куба сключват търговски споразумения заради американските санкции, които изправиха островната комунистическа държава на ръба, като най-острата криза е с горивата. Това обеща руският премиер Дмитрий Медведев при посещението си в Куба.

„През последните месеци САЩ разшириха санкциите срещу Куба. Виждаме също опити да се създаде токсична атмосфера около сътрудничеството между Русия и Куба, да се уплашат и прогонят всички инвеститори и на практика да се наложи енергийна блокада на острова“, заяви Медведев. Той обеща Москва да помогне на Куба в тази тежка ситуация. Двете страни подписаха няколко споразумения в транспортната и петролната индустрия – отраслите, в които Куба е най-тежко засегната от американските санкции. Кризата с горивата в Куба се изостри, след като Вашингтон въведе санкции срещу корабите, пренасящи петрол от Венецуела, която е основен доставчик на суровината за страната. Преди няколко седмици самият министър на търговията на Куба Бетси Диас Веласкес. Тя обяви,у че освен при горивата, недостиг има и при други стоки. Изненадваща се оказа и липсата на пури, които са запазена марка за Куба и са продавани по цял свят. Миналата есен пък избухна криза и със захарта, която също е сред основните стоки, произвеждани в Куба. Тогава се наложи внос на захар от Франция.  

Москва е трети търговски партньор на Куба след ЕС и Китай. Русия отпусна на Куба заем от 40 милиона долара, за да модернизира военната си промишленост, обяви план за инвестиции в размер на един милиард долара до 2030 г., за обновяване на железопътните трасета на островната страна и сключи споразумения в областта на ядрената енергетика за граждански цели и на киберсигурността.

Наливането на пари в неефективната икономика на комунистическата държава обаче със сигурност няма да реши проблемите на страната, смятат политически наблюдатели, които определят решението на Русия за Куба като чисто политически пиар без особен икономически ефект.

 

Тагове