Комисията в Сената на САЩ одобри с огромно мнозинство санкциите за „Северен поток-2“

Изграждането на газопровода вече е към края си

Комисията по външна политика към Сената на САЩ одобри с огромно мнозинство законопроект, който предвижда налагане на санкции на компании и лица, участващи в строителството на газопровода „Северен поток-2“. „За“ гласуваха 20 сенатори срещу двама „против“. Информацията е на Ройтерс.

Проектът, подкрепян силно от Берлин, предвижда доставка на газ от Русия за Германия. Според Вашингтон осъществяването му ще бетонира енергийната зависимост на Европа от Москва. Висши представители на администрацията на Доналд Тръмп неведнъж са предупреждавали за тази опасност. "Смятаме, че газопроводът ще подкопае цялостната енергийна сигурност и стабилност на Европа, предоставяйки на Русия още един инструмент за оказване на политическа принуда на европейските страни, особено на Украйна. Русия разбира, че този проект разделя Европа и го използва да вземе преимущество", заяви пред Ройтерс говорител на Държавния департамент на САЩ още миналата година. Според министъра на енергетиката на САЩ Рик Пери 11 европейски страни зависят от руския газ до 75 процента от общия им внос. „Русия иска „Северен поток 2“ да използва енергията като лост над Европа. Не трябва да позволяваме това“, заяви Майк Помпео, държавен секретар на САЩ. Освен това реализацията на проекта лишава Украйна от милиарди долари от транзитни такси.

Известни са пет западни фирми инвестирали в "Северен поток 2" - германските компании Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), австрийската О Ем Ви (OMV), френската Анжи (Engie) и англо-холандската Шел (Shell).

Въпреки предупрежденията на Вашингтон, както и на редица европейски лидери, Германия продължава упорито да подкрепя „Северен поток – 2“. С избирането на Урсула фон дер Лайен за председател на Европейската комисия пък германският канцлер Ангела Меркел не само утвърди, но и усили своето влияние върху политиката на Брюксел.

След одобряването от ключовата комисия по външна политика законопроектът трябва да бъде гласуван в камарата на представителите и в Сената и след това подписан от президента Доналд Тръмп, за да се превърне в закон. Според източници от Вашингтон санкциите може да засегнат и други руски газови проекти, включително „Турски поток“, който трябва да мине и през България.