Премиерът Борис Джонсън чисти кабинета от противниците на Брекзит

Часове след като пое поста министър-председател на Великобритания Борис Джонсън предприе най-мащабната чистка на правителство в историята на Обединеното кралство. Рокадите в кабинета показват, че той се освобождава от министри с колеблива позиция за Брекзит и се обгражда с твърдолинейни привърженици на напускането на ЕС. Новият премиер направи рокади в 19 позиции в администрацията, включително ключови постове като министерствата на финансите, отбраната, вътрешните работи, икономиката.
Според първите коментари на Острова това е очаквано и донякъде наложително след катастрофалните опити на предишния премиер Тереза Мей да прокара през парламента договорената от нейното правителство сделка с Брюксел. Освен това първите промени в британския кабинет показват, че Джонсън е твърдо решен да спази обещанията си пред британците и да извади страната от ЕС на 31 октомври, независимо със сделка или не. Новите ключови министри подсказват на политическите наблюдатели, че също така новият премиер се готви и за „далечния вариант“, както го нарича Джонсън – напускане без споразумение.
Сред новите министри на Обединеното кралство е Доминик Рааб, един от идеолозите на Брекзит, който получи поста на външен министър. Това се тълкува като сигнал, че Лондон ще разчита да втвърди тона спрямо Европа в момент, когато към Джонсън се изпращат послания, че предоговаряне на споразумението е немислимо. 45-годишният Рааб получи и статут на Първи държавен секретар. Това означава, че човекът, който подаде в края на 2018 г. оставка като министър за Брекзит заради несъгласие с Тереза Мей, сега е не само върнат в правителството и то на много важен пост, но и е издигнат до позиция на вицепремиер. Стивън Баркли остава на поста си министър за Брекзит.
Саджид Давид става министър на финансите, въпреки че преди референдума бе против напускането на ЕС. По-късно обаче той промени позицията си. Той бе сред конкурентите на Борис Джонсън за лидер на Консерваторите и следващ премиер.
Сред новите лица на „Даунинг стрийт“ 10 е и Прити Пател, известна евроскептичка, тя е сред най-твърдолинейните консерватори, бивш министър на международното развитие. В новия кабинет Пател поема вътрешното министерство. Бен Уолъс, бивш военен и зам.-министър за сигурността и борбата с икономическите престъпления в министерството на вътрешните работи, поема отбраната. Уолъс е известен привърженик на "малкото правителство", което не се меси прекалено в живота на хората и не им налага стандарти, непригодни за тяхната общност. Поддръжник на Джонсън, той е заявявал неведнъж, че "правителството трябва да възнаграждава хората, които се стремят към нещо, а не да защитава привилегированите". Лиз Тръс, досегашният втори човек във финансовото министерство, ще е новият министър на външната търговия. Вярва в свободния пазар и е казвала, че трябва да се намалят данъците върху доходите и имотните сделки и да се опрости данъчната система. Привърженик на оставането в ЕС, Тръс си промени мнението след референдума и каза, че Великобритания трябва да напусне, за да преструктурира и подобри икономиката си.
Правителствените промени във Великобритания предизвикаха многобройни коментари по света. Американският президент нарече новия премиер Борис Джонсън "британският Тръмп" и предрече, че ще е "велик премиер". Тръмп също така обеща на Великобритания "всеобхватно" търговско споразумение след напускането на ЕС.