В Германия заметоха „Чернобил“ под килима

Докато почти навсякъде, където бе излъчен по света, сериалът „Чернобил“ на НВО счупи рекорди по рейтинг, в Германия филмът не предизвика такива реакции. В самата Русия възторгът в началото отстъпи на неприкрит скептицизъм. Дори и там, за разлика от Германия, в социалните мрежи кипи от оживени дискусии. Появиха се мнения, главно в контролираните от Кремъл медии, за преиначаване на фактите за аварията в ядрената централа в Чернобил и дори се заговори за контра-филм, който да изнесе истината.
В Германия обаче за филма почти не се говори. Което е озадачаващо, защото в Бавария например и до днес има заразени почви. Катастрофата в Чернобил издигна на гребена на вълната младата тогава Зелена партия, а след аварията във Фукушима Германия взе трудното решение за отказ от ядрената енергия.
Въпреки това обаче „Чернобил“ мина сякаш по пантофи през Германия и не събуди почти никакъв интерес. По всяка вероятност това се дължи на германските медии, които публикуваха критични статии за сериала. Рецензията в "Зюддойче Цайтунг" от Марлене Вайс например бе озаглавена "Взрив от лъжи". Въпреки известното двусмислие – дали става дума за лъжите на комунистическата власт след аварията в Чернобил, или за самия сериал. Вайс обвинява създателите на филма, че са се престарали. Според нея създателите на сериала са заложили на преувеличенията, за да постигнат максимално висока степен на драматичност.
Подробна рецензия за сериала публикува и берлинският "Велт ам Зонтаг". Според изданието филмът се занимава не толкова с причините за катастрофата, колкото с последствията и реакцията на различни нива. Сериалът е похвален най-вече заради "контраста между красотата и ужаса", давайки пример със сцената, в която деца най-спокойно си играят, докато над тях се сипе радиоактивна пепел.
С положителна рецензия излезе и списание „Шпигел“. Единственото, за което изданието критикува сериала, е хиперболизираният образ на съветските апаратчици. Това според автора е прийом на американското кино от времената на Студената война. Според него целта на създателите на сериала е да повдигнат нов дебат по темата.
Това наистина се случва по света, но не и в Германия.
Политически наблюдатели посочват като причина за хладния прием на „Чернобил“ в Германия със странното отношение на Берлин към Русия. От една страна Германия като член на ЕС налага санкции на Москва заради анексирането на Крим, от друга – подкрепя ключови руски мега проекти, като „Северен поток – 2“, които бетонират руския монопол на газовите доставки в Европа. При това въпреки възраженията на съюзниците си от САЩ и ЕС. Само преди дни пък германският икономически министър Петер Алтмайер подписа споразумение за съживяване на икономическите връзки с Москва.
В Европа вече се надигат гласове, които посочват Германия като проводник на руските интереси в ЕС и след случая „Чернобил“ техните аргументи звучат все по-убедително.