В Русия крият със закон имотите на властта

Руското министерство на икономиката предлага да се ограничи достъпа до Обединения имотен регистър (ЕГРН), а проектозаконът е публикуван на сайта на парламента. Той предвижда глоби от 400 хиляди рубли за публикуване, споделяне или продажба на информация от регистъра.
Обединения имотен регистър се използва от медии и антикорупционни организации за разследвания и осветяване на имотите на властта. Според Георги Албуров, адвокат към антикорупционния фонд на опозиционния лидер Алексей Навални новият закон има за цел да ограничи подобни разследвания за властимащите в Русия. Антикорупционният фонд нашумя през 2017 година с разследване за имотите на министър-председателя Дмитрий Медведев, което стана повод за масови протести срещу корупцията. Същата година Върховният съд отхвърли жалбата на Навални срещу държавния регистър, който бе заличил имената на синовете на главния прокурор Юрий Чайка след разследване на бизнеса им. Данните за разследването също бяха взети от ЕГРН.
Според вносителите на проектозакона пък новите мерки са в отговор на жалби от руски граждани за „дублирани сайтове“, които представяли фалшива информация.
Антикорупционните организации пък посочват, че публикуват данните от регистъра коректно и в тяхната цялост. Според адвоката Георги Албуров ако промените бъдат приети, за 50 хил. документа от регистъра ще трябва да се платят 1 млн. рубли (15, 500 долара). Това според би било удар за бизнеса и независимите медии, защото „който няма милион рубли няма как да използва информацията“. Според зам.-директора на „Трансперанси интернешънъл“ за Русия Илия Шуманов приемането на новия закон ще доведе точно до такива проблеми.