Русия прие закона за тотален контрол над интернет

Руският президент Владимир Путин подписа закона, който превръща контрола върху интернет в Русия в тотален и изцяло под властта на правителството. Ще се създава и автономен руски сегмент на интернет, ако той бъде изключен от глобалната мрежа. Координацията и контролът на Мрежата в Русия се възлагат на медийния регулатор Роскомнадзор, който ще осъществява "централизирано управление на мрежата". Правителството ще утвърждава реда и правилата на това управление и ще посочва определени заплахи и мерките за тяхното неутрализиране. Кремъл освен това ще "определя условията и случаите, в които операторът на връзката има право да не насочва трафика през техническите средства за противодействие на заплахите". Роскомнадзор ще предостави безплатно такива технически средства на операторите. В закона се уточнява, че ако операторите използват тези технически средства, раздавани от Роскомнадзор, ще са освободени от задължението да блокират забранената информация, тъй като ограничението на достъпа ще се контролира от медийния регулатор. Въвеждат се и правила за маршрутизация на трафика, който трябва да минава през определени точки, които ще се съгласуват с Федералната служба за сигурност (наследник на КГБ). Освен това на операторите на държавни и общински информационни системи се забранява използването на бази данни и технически средства извън пределите на Русия.
Законът влиза в сила от 1 ноември.
Според авторите на закона той е изготвен заради "агресивния характер на приетата през септември Стратегия за националната киберсигурност на САЩ", в която Русия е обвинена в извършване на хакерски атаки".
Според руски правозащитници обаче той ще доведе до тотална цензура. Редица правозащитни организации обявиха, че новият закон нарушава Европейската конвенция по правата на човека и пакта на ООН за гражданските и политическите права, подписани от Русия.