Добре дошли в България, страната с най-бързо намаляващо население в света, в най-бедната държава в ЕС, царят на корупцията и неравенство

България в ЕС

 

България е с най-ниската минимална заплата в ЕС - 260 евро, най-ниската средна заплата - 575 евро на месец и най-малката средна пенсия - 190 евро, по данни на "Евростат".

Най-заможните хора в ЕС средно печелят 5.2 пъти повече от най-бедните, докато в България тази разлика е 8 пъти и то без да се брои недекларираното богатство на заможните българи.

Над 40% от българите са в риск от бедност и социално изключване, което е два пъти повече от същия показател в Германия.

Според Световната банка, за да догони България средното ниво на доходи в ЕС и така повече българи да усетят, че положението им се подобрява, икономиката на страната трябва да расте поне с 4% във всяка от следващите 25 години. Отчетения растеж в България е около 3.5% от БВП годишно.

България е лидер в ЕС по корупция, която източва икономиката, кара чуждестранните инвеститори да стоят далеч от страната и помага да бъде държано населението в бедност. Според класацията на "Прозрачност без граници", страната е поставена на 71-во място в компанията на Република Южна Африка и Вануату.

Според друго тревожно социологическо проучване на ЕС от миналата година, едва една четвърт от българите имат доверие на полицията, когато стане дума за оплакване от корупция, в същото време полицаите и митничарите са посочени като бюджетните служители, най-склонни да взимат подкупи.

Подкупите са проникнали във всички сфери на живота - от манипулираните търгове, странните договори и рушветите в сделки за милиони евро до сумите, които обикновените граждани са принудени да дават, за да улеснят преминаването си през здравната и образователната системи и оплетената бюрокрация. Оценки на Европейския парламент посочват, че корупцията струва на България около 15% от БВП всяка година.

Всички корупционни плащания захранват сивата икономика в България. Според изчисление на МВФ от миналата година сивия сектор в страната има равностойност на 29.6% от БВП, което е най-големият дял в ЕС.

Резултатът от това е източване силите на страната и влизането и в един цикъл, който включва избягване плащането на данъци и износ на капитали, намалени приходи за управлението, обществени услуги, които не отговарят на стандартите и безпределно усещане за несправедливост, страдания и недоверие към официалните лица и държавните институции.

В проучване направено от ЕС за това как се успява, два пъти повече българи са отговорили, че в България е по-важно "да познаваш правилните хора", отколкото да имаш добро образование.

Усещането на българите, че всичко е нагласено в интерес на хората с връзки и беднотията е завинаги, дава отражение и върху българската демография - младите напускат страната, двойките имат по-малко деца и населението бързо се топи. Според ООН България е най-бързо обезлюдяващата се страна в света с прогноза сегашното население от около 7 млн. души да намалее до 5.4 млн. към 2050 г. и да падне до 3.9 млн. души в края на века. От 1989 г. до момента България е изгубила почти 2 милиона души .

Страната държи и първо място по най-висока смъртност в ЕС и това в комбинация с едни от най-ниските показатели за раждаемост в съюза и емигрирането на десетки хиляди всяка година оставят България с голям проблем как да финансира пенсиите и здравеопазването за едно застаряващо население.

Днес в България има места, където не можеш да намериш лекар в радиус от 50 км. В болницата трябва да си носиш тоалетна хартия и други консумативи и това е среда, в която много хора просто не искат повече да живеят.

Десетки хиляди българи търсят работа всяка година предимно в Германия, Великобритания и Испания и това създава хроничен недостиг на служители в здравеопазването, училищата и други големи сектори. Млади професионалисти тръгват за чужбина в търсене на по-високи заплати, по-добра работна среда и по-малко корупция, но има и мнозина българи, които дори не чакат да се дипломират, за да започнат да се оглеждат за възможности зад граница. Около 17 процента от гимназистите са заминали миналата година в чужди университети, а в същото време някои от най-добрите български висши училища се чудят как да запълнят стотици незаети места за новия семестър.

Много българи - особено възрастните - разчитат на храна, отгледана на село. Семейните връзки в България са силни и има много размяна на дребни услуги и взаимопомощ. Това се е наложило защото в страната повечето хора не могат да намерят или да си позволят добри услуги.

Авторът на тази статия е Даниел Маклафлин и е публикувана във в."Айриш таймс". Тя е част от проекта на изданието Rich Land, Poor Land за контрастите между заможните и бедните страни в ЕС.

Статията за България е една от трите в проекта, включен е още репортаж от "супербогатата Германия" и анализ за неравенството в отделните части на Европейския съюз. От фактите, изброени в нея, се създава впечатление, че България е избрана именно като контрапункт на германския пример, а данните от "Евростат" след 11 години българско членство в ЕС са наречени "мрачно четиво".

По ирония на съдбата отпечатването на статията съвпадна със седмицата, в която премиерът Бойко Борисов заяви по повод убийството в Русе, че в чужбина срещу България били изговорени много хули и лъжи.