Русия наложи тежки присъди на шестима кримски татари, противници на анексията

Тежките присъди се дължат на политически мотиви, смятат правозащитници

 

Шестима кримски татари, отявлени противници на анексирането на Крим, получиха тежки присъди от руски съд. Присъдата предизвика остра реакция на правозащитната организация „Амнести интернешънъл“, която осъди процеса и го определи като политически. Москва неведнъж е обвинявана, че се стреми да подчини кримските татари

Военният съд в Ростов на Дон издаде присъди от 7 до 19 години затвор за Емир Усеин-Куку, Муслим Алиев, Вадим Сирук, Енвер Бекиров, Рефат Алимов и Арсен Джепаров.Те са обвинени, че са създали в Крим, анексиран от Русия през 2014 г., клетка на радикалното ислямистко движение Хизб ут Тахрир. То е забранено в Русия и обявено за терористично, въпреки че движението се обявява за ненасилствено и твърди, че се стреми с мирни средства да създаде халифат в мюсюлманските региони на Русия и в бившите съветски републики в Централна Азия. Руските съдии обаче обявяват тези цели за "опит за завземане на властта с насилие".

Шестимата обвиняеми, арестувани през 2016 г., категорично отричат да членуват в Хизб ут Тахрир и определят гоненията срещу тях като политически, писа руският в. "Комерсант". Както повечето кримски татари, шестимата осъдени са против анексията на украинския полуостров от Русия и затова са подложени на силен натиск от руските власти. В опит да наложи властта си Москва забрани като "терористична организация" Меджлиса - представителен орган на татарите от Крим, прогони от полуострова историческия им лидер Мустафа Джемилев и закри телевизията на татарското малцинство.

След обявяването на присъдата "Амнести интернешънъл" гневно осъди "забележителната жестокост" на руското правосъдие и разкри, че правозащитникът Емир Усеин-Куку неведнъж е критикувал в миналото репресиите, на които са подложени кримските татари. Според правозащитната организация това е истинската причина за тежките присъди за шестимата мъже.