"Росатом" с препоръки към българското правителство за "Белене"
Първият заместник-генерален директор на "Росатом" и председател на Управителния съвет на Световната ядрена асоциация (WNA) Кирил Комаров е в България за представянето на извършените дейности по удължаване живота на VI блок на АЕЦ "Козлодуй".
Освен това той има препоръки от "Росатом" към българското правителство по отношение на проекта АЕЦ "Белене". От "Росатом" препоръчвали да бъдат разгледани всички възможни варианти за осъществяването на проекта. Комаров напомни, че българското правителство не е стартирало официално процедура и едва, когато това стане и бъдат известни конкретни условия, "Росатом" ще ги разгледа - "отговорно".
Той заяви, че големи енергийни проекти като "Белене" не се осъществяват без участието на държавата. България практически вече участвала, тъй като оборудването вече е произведено и доставено, а негов собственик е БЕХ.
Единственото официално становище на страната ни, направено до сега за проекта е повече да не се наливат никакви пари в него. Държавата би участвала с двата реактора на "Атомстройекспорт", заради които бяхме осъдени от Русия и платихме 620 млн. евро, както и с всички одобрени от ЕК лицензии за площадката на бъдещата атомна централа.
В доклад на БАН по въпроса, се казва, че централата може да е печеливша само ако струва по-малко от 10,5 млрд. евро. В доклада се разглежда вариантът централата да бъде реализирана по модела на АЕЦ "Пакш 2" в Унгария. За реализацията на този проект Будапеща е взела заем от Русия за 10 млрд. евро, а целият проект е 12,5 млрд. евро.
Преди месец вицепремиерът Томислав Дончев каза, че няма как АЕЦ "Белене" да се прави с друго оборудване освен това на "Атомстройекспорт", за което сме платили.
Енергийният министър Теменужка Петкова коментира темата като каза: "При взимането на решение ще се позовем на възможните сценарии. Нека да изпълним решението на парламента. Нека да видим дали този инвеститорски интерес ще бъде препотвърден с реално участие в този проект".