ЕС номинира Кристалина Георгиева за шеф на МВФ

Кристалина Георгиева

 

След драматични гласувания и консултации Кристалина Георгиева бе определена за европейският кандидат за шеф на Международния валутен фонд (МВФ). Процедурата се провежда поради оставката на Кристин Лагард, която пък е предложена да оглави Европейската централна банка.

Сега обаче Кристалина Георгиева, която е главен изпълнителен директор на Световната банка и бивш еврокомисар, трябва да получи одобрението на САЩ. Според традицията постът шеф на МВФ се заема от европеец, а на Световната банка – от американец. Вашингтон обаче обяви, че не приема това за даденост и не държи този принцип да се спазва задължително. САЩ обаче държат най-големия пакет гласове във Фонда, така че тяхното одобрение за шеф на МВФ на практика е задължително. 

Номинацията на Кристалина Георгиева обаче е изправена пред един проблем, пише „Дневник“. Според правилата на Фонда кандидатът за най-високия пост не може да е по-възрастен от 65 години, а тя става на 66 след по-малко от две седмици - на 13 август. Освен това управляващият директор на МВФ не може да продължи да заема поста, след като е навършил 70 години. Това на практика означава, че при петгодишен мандат българката ще трябва да се оттегли година преди изтичането му поради навършване на възрастта.

Този проблем би могъл да бъде решен от Борда на управителите на Фонда, който да промени тези изисквания, при това с обикновено мнозинство. Но ако бъде одобрена за поста, Кристалина Георгиева ще може да встъпи в длъжност едва след като поправките са факт.

Процедурата на финансовите министри на ЕС за номиниране на кандидат за шеф на МВФ е поверителна и не се огласява публично. Източник на Ройтерс обаче твърди,  че изборът е преминал при необичайна публичност и неприкрит сблъсък между Германия и Франция, както и между северните и южните държави в ЕС. Британското правителство е заявило на партньорите си в ЕС, че не одобрява процедурата и не разбира защо трябва толкова да се бърза, поради което Лондон е гласувал всеки път с "въздържал се", съобщи "Файненшъл таймс". Според Мохамед ел-Ериан, главен икономически съветник на "Алианц", за пръв път Великобритания изразява несъгласие с процеса. Кореспондент на "Файненшъл таймс" пък съобщи, че лобирането е преминало от финансови министри на ниво държавни глави. При сблъсъка между много противоположни интереси очевидно Кристалина Георгиева се е оказала компромисният кандидат. За пръв път в историята българка печели в Европа на финалната права за най-високия пост в една от най-мощните международните финансови институции. В сложния баланс от интереси в ЕС тя донякъде изненадващо се оказа най-подходящата, вероятно защото е жена от не много голяма или влиятелна страна от Източна Европа, която не принадлежи към еврозоната.

Предстои обаче да се види каква ще бъде позицията на САЩ, тъй като тяхното мнение на практика е решаващо.