В България американските инвестиции се подценяват

САЩ инвестиции

 

Изследване на Американската търговска камара показва, че 28 хиляди души в България работят за американски компании. Тези работни места идват от инвестициите, които прави САЩ в страната ни. Според изп. директор на камарата Петър Иванов за тях не се говори много и те са силно подценявани.

По думите му американските инвестиции у нас заемат дял от 5,7%, а не както е официално обявено – 2,5%. Най-много американски средства са вложени в преработващата промишленост, производство на електроенергия, създаване и разпространение на информационни и творчески продукти и търговия.

Американските компании инвестирали в България към 2016 година притежават около 3.3% от дълготрайните материални активи.

Друг статистически анализ, извършен от Института за пазарна икономика и финансиран от фондация "Америка за България", също отчита, че инвестициите от САЩ са 2.5 пъти повече от публикуваните от Националния статистически институт. Според тях това се дължи на факта, че повече от половината от американските вложения в България не са директни, а влизат през други държави, където правната среда се смята за по-добра от българската и компаниите считат, че така интересите им и парите им у нас ще са по-защитени.

Реално директните инвестиции от САЩ у нас са 42.6 на сто, като през Холандия, която от години се води топ инвеститорът у нас, са вложени 38.8 на сто от американските капитали у нас. Близо 7% са влезли през Британските вирджински острови, около 6% от Люксембург, а през Белгия са инвестирани 3.2 на сто от американските средства у нас.

Реално направените от американски компании инвестиции в българската икономика са близо 4.5 млрд. лв. вместо отчитаните 1.915 млрд. лева. Сумата нараства ако добавим и филантропските инвестиции, както и индивидуалните дарения.

От 2009 г. до края на 2017 г. Фондация "Америка за България" е вложила в обществени проекти 167 млн. долара от общо одобрено финансиране за 214 млн. долара у нас. Така тя заема второ място след безвъзмездната подкрепа от страна на частните компании, които са дали за благотворителност 266 млн. долара. Ако трябва да сравним от държавният бюджет за филантропия в този период са отпуснати само 61 млн. долара. Индивидуалните дарения възлизат на 34 млн. долара.