Русия остава без германския пазар за своя въгледобив

въглища

 

Днес Германия слага край на 150-годишна история на въгледобива след спирането на работата в последната мина "Проспер-Ханиел" в Рурската област.

През последните 150 години въглищата са основен енергиен източник за Германия. Тя използва суровината в химическият сектор, промишлеността, всекидневието, отоплението на домовете на хората, а основният доставчик е Русия.

В края на 1950 г. над 600 хил. миньора са добивали каменни въглища от 153 мини. Общто производство на въглища е достигало до 125 млн.тона годишно.

В Рурската област с носталгия си спомнят за Златната ера на въглищата през 50-те години на 20-и век, когато районът е осигурявал енергията и стоманата за германското икономическо чудо. Тогава в над 150-те мини в региона са работели над половин милион души, по данни на германското списание "Щерн".

Упадъкът започва преди 60 години. През ноември 1958 г. спира работа мината "Минден" в Западна Вестфалия, тъй като добивът вече не е рентабилен. Поетапно спират и всички други мини. Петролът измества въглищата при отоплението на домовете, а по-късно идват и значително по-евтините вносни въглища.

Германските въглища са почти два пъти по-скъпи заради методите на добив. В Австралия например въглищни пластове с дебелина до 30 метра се разработват чрез открити мини. В Рурската област залежите с дебелина два метра и половина са на дълбочина над 1200 метра. През 2015 г. миньорите от "Проспер-Ханиел" в Руската област са добили 1.8 милиона тона въглища, което сравнено с добива през 50-те години е 100 пъти по-малък.

Последния пик е през 2014 г., когато Германия увеличава закупуването на въглища от Русия до максимума от 2006 г. Общо вносът на енергийни въглища е най-висок за този период.

Днес обаче само 18% от произведената електроенергия в Германия се падат на въглищата, като правителството смята, че напълно ще може да се откаже от използването им през следващите 20-25 години.