Конгресмен от САЩ: Русия използва енергията като оръжие за принуда

В Конгреса на САЩ обсъждат руското енергийно влияние в Централна и Източна Европа

 

"Русия отдавна използва енергията като оръжие за принуждаване и манипулиране на нашите европейски съюзници. Тъй като американското производство на енергия продължава да се увеличава, ние имаме възможност да подкрепим нашите съюзници в Централна и Източна Европа с алтернатива". Това заяви републиканецът Адам Кизингер в изявление, представящо проекторезолюция на Конгреса. Той и колегата му от Демократическата партия Марси Каптур са вносители на текст в Камарата на представителите в Конгреса, който потвърждава американско финансиране за енергийни проекти, намаляваща зависимостта от Русия на страните от Централна и Източна Европа. Това става само ден, след като Дания премахна пречките пред довършването на руския газопровод „Северен поток 2“.

Резолюцията изразява подкрепата на САЩ за нови енергийни проекти, включително за преноса на газ и за производството на енергия от възобновяеми източници, които да подобрят свързаността между 12-те държави, намиращи се между Черно, Балтийско и Адриатическо море.

ЕС утрои доставките на втечнен газ от САЩ след разговорите на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и американския президент Доналд Тръмп през 2018 г. Полша и Гърция строят нови терминали за посрещането на танкери с втечнен газ. Централна и Източна Европа са силно зависими от вноса на руски горива, но в момента само Унгария получава необходимия ѝ газ единствено чрез доставките на „Газпром“. В редица други европейска държави обаче  руският газ е близо две трети от общия обем на вноса.

"Сега, когато датските власти одобриха газопровода "Северен поток 2", трябва да действаме бързо, за да засилим енергийната сигурност на нашите европейски съюзници, като приемем това критично законодателство, както и да санкционираме тръбопровода", заяви конгресмен Каптур. Европейският съюз също е против газопровода, който под Балтийско море свързва Русия и Германия, като настоява, ако той бъде довършен, да бъде експлоатиран по европейските стандарти. Въпреки позицията на Брюксел обаче Германия безрезервно подкрепя „Северен поток 2“, въпреки предупрежденията, че осъществяването му ще затвърди газовия монопол на Москва над Европа. Новият газопровод също така ще даде възможност на Русия да заобиколи Украйна и по този начин да я лиши от транзитните такси, които са сериозно перо в бюджета на Киев. Далечната цел на този проект, както и на „Турски поток“, е да върне Украйна в орбитата на Москва, смятат международни наблюдатели.