Унгарският кандидат за еврокомисар отхвърлен заради връзки с Русия

Ласло Трочани

 

Правната комисия към Европейския парламент потвърди решението си от миналата седмица, като обяви окончателно двама от кандидатите за еврокомисари за "неподходящи" за длъжността. Така бяха потвърдени констатациите за конфликт на интереси срещу тях, а те не бяха допуснати до изслушване от евродепутатите. Това са номинираните за еврокомисари от Румъния и Унгария - съответно Рована Плумб за транспорта и Ласло Трочани за политиката на съседство и разширяването на ЕС. Сега председателят на Европейския парламент Давид-Мария Сасоли трябва да изпрати писмо до новоизбрания председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, за да се реши какви да бъдат следващите стъпки. Очаква се Фон дер Лайен да поиска от Букурещ и Будапеща да предложат нови кандидати.

Комисията не разкри публично основанията за решенията си. Но писма, изпратени от председателя на комисията, до които са се добрали от "Политико", излагат по-подробно нейните опасения. В случая на Плумб комисията се позовава на заем, който тя е получила от човек, който "работи професионално в областта на туризма". Според комисията не е ясно как парите могат да бъдат изплатени "по открит и прозрачен начин". И още, че въпросите, повдигнати от заема, може да "продължат да създават потенциален конфликт на интереси също така във връзка с други портфейли".

В казуса на Трочани, бивш министър на правосъдието на Унгария, притесненията на комисията са във връзка с адвокатска кантора, на която той е съосновател, както и около различни решения, свързани с Русия. Комисията е била особено разтревожена от "връзките му с Русия, особено като се има предвид ролята му като министър на правосъдието в екстрадирането на руснаци, заподозрени в родината си, за които впоследствие става ясно, че са били освободени, въпреки предварително искане за екстрадиция от страна на САЩ". По време на мандата си като министър на правосъдието Трочани е одобрил екстрадицията на заподозрените руски търговци на оръжие Владимир Любишин-старши и Владимир Любишин-младши в родината им, въпреки искането за екстрадиция от страна на САЩ и съвместната унгарско-американска работа по случая. Заподозрените по-късно са освободени. САЩ възразиха публично през ноември миналата година срещу решението на Унгария и заявиха, че то повдига "въпроси относно ангажимента на Унгария за сътрудничеството в областта на правоприлагането".

Правната комисия на Европейския парламент също така е изразила опасения в писмото си относно "участието на Трочани като министър на правосъдието в договор от 2018 г., получен от адвокатската кантора "Наги и Трочани" за АЕЦ "Пакш II" въпреки наличието на клауза за конфликт на интереси". Русия предостави на Унгария финансиране за разширяване на атомната централа, като руската държавна корпорация "Росатом" действа като главен изпълнител на проекта.