Рискът от рецесия в Германия расте, кризата вече и в България
Сериозно се увеличават рисковете от рецесия на най-голямата икономика в ЕС – германската. През август вероятността от нулев растеж се е увеличила от 43 до 59,4%, съобщава Ройтерс, като се позовава на данни на Института за макроикономика. Това са най-високите показатели от 2012/2013 г. насам.
Германският промишлен сектор, който е силно експортно ориентиран, е жертва на търговските войни и несигурността около Брекзит, посочва Ройтерс. Институтът за Световна икономика в Кил съобщи в сряда, че очаква германската икономика да се свие с 0,3 на сто през третото тримесечие, което ще означава техническа рецесия. Свиване на търсенето се регистрира за второ тримесечие поред, което създава опасения, че забавянето ще засегне и други сектори, включително пазара на труда и потребителското търсене. „Надеждите, че потребителското търсене ще спаси Германия от рецесията, намаляват бързо“, коментира Себастиян Дълен от Института по макроикономика. Анализаторите посочват намаляващите поръчки и индустриално производство, както и спада в предлагането на работни места. Според тях излизането на Обединеното кралство от ЕС ще предизвика допълнителни трудности за автомобилната индустрия, която вече е засегната от по-строгите правила за въглеродните емисии.
Икономическата криза вече е и в България, смята шефът на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. „За индустрията въпросът дали идва криза не стои – всъщност кризата дойде“, заяви той пред БНР. Велев посочи, че износът през юли се е свил с 6,4%, а индустриалното производство намалява през юни и юли. „И в машиностроенето, и в електротехниката, и в текстил и облекло, в производството на мебели, на метали имаме спад в продажбите, и то от месеци. Очакваме за цялото трето тримесечие спад на индустриалното производство в страната“, добави още Велев.