Германия на ръба на рецесията, проваля се в плана си за възобновяема енергия

Германия се оказва на ръба на рецесията и задълбочаване на икономическите си проблеми, признават все повече експерти, включително немски. Германската икономика регистрира най-резкия си спад от шест години, обяви тази седмица Федералната статистическа служба. Износът е спаднал с 1,3% през второто тримесечие в сравнение с 0,8 спад от предходната година. Инвестициите са се увеличили само с 0,6 процента, а брутният вътрешен продукт (БВП) е спаднал с 0,1 процента. Това означава, че в Германия съществува реална заплаха от рецесия и колабираща икономика, посочват експертите.
На фона на тревожните данни за икономиката идват и обезпокоителни данни за дългосрочната програма на канцлера Ангела Меркел за намаляване на ядрената енергия и централите на въглища. Меркел се надяваше Германия да прекрати използването на ядрената енергия до 2022 г. и въглищната енергия до 2038 г. Това би било възможно само ако страната успее да увеличи своя сектор за възобновяема енергия. Но през първата половина на 2019 година бяха инсталирани само 290 мегавата нови мощности. Това е спад от над 80 на сто в сравнение със същия период от миналата година и най-ниският показател за почти две десетилетия. Това предизвиква безпокойство както в индустрията, така и сред политиците. През 2018 г. Германия инсталира вятърни централи с общ капацитет от 2800 MW. Това обаче представлява сериозно намаление спрямо 2017 г., когато Германия добави над 5000 MW вятърна мощност на сушата. Петер Алтмайер, германският министър на индустрията, планира да проведе в Берлин „среща на върха“ през следващата седмица, за да обсъди кризата.
Експертите смятат, че причините за резкия спад на новите мощност са „сложни и многобройни“. Сред проблемите са липса на свободно място за нови вятърни електроцентрали, нарастваща съпротива от местните жители и екологични кампании, притеснени от влиянието на турбините върху дивата природа. Според Кристоф Зиф, говорител на федерацията на индустрията за вятърна енергия BDE, огромната бюрокрация е друга причина за забавянето. „Ние имаме основен проблем с одобренията. Налице и огромно бюрократично блокиране: имаме вятърни централи с общ капацитет от 11 гигавата, които чакат одобрение в момента.“
Според дългосрочния план на правителството, възобновяемите енергийни източници трябва да представляват най-малко 65 на сто от нуждите на страната от електричество до 2030 г. - от около 47 на сто днес. Цел, която към днешна дата изглежда невъзможна за постигане.