Десетки хиляди бягат от руски и сирийски бомби в Идлиб

Десетки хиляди бягат от руските и сирийските бомби

 

Десетки хиляди са избягали панически към границата с Турция през последните няколко дни в Сирия, заради масираните бомбардировски на руски и сирийски правителствени самолети в района. Сирийската армия предприе голямо настъпление в последната голяма крепост на опозицията в провинция Идлиб. Това съобщават жители и правозащитни организации, цитирани от Ройтерс. Бежанците са напуснали Маарат ал Нуман, главен град в провинция Идлиб, който е убежище за семейства, които бягат от бившите бунтовнически райони, след като ръководената от Русия военна кампания се готви да превземе стратегическия град Хан Шейхун, който се намира още на юг. "Потокът от напускащи автомобили и превозни средства не спира", посочва Абдула Юнис от града. Спасители казаха, че около 60 000 души са избягали само през последните четири дни.

Вчера руските и сирийските самолети ожесточиха бомбардировките си над села и градове около Маарат ал Нуман, като е била ударена и болницата Ал Рахма в района. "Имаше 15 атаки срещу Ярджанас за по-малко от пет минути", разказва пред Ройтерс местният жител Абдул Рахман ал Халаби.

Превземането на Хан Шейхун е важна придобивка за Москва и нейния съюзник в северозападната част на страната, където Москва помогна на президента Башар Асад да обърне съотношението на силите срещу бунтовниците в продължаващия от повече от осем години конфликт след намесата си през 2015 г. Русия подкрепи кампанията на Асад, която започна сериозно в края на април, провеждайки хиляди въздушни рейдове и удари в северна част на Хама и южната част на Идлиб.

Руският външен министър Сергей Лавров призна вчера, че Русия има военнослужещи в провинция Идлиб. Досега Кремъл омаловажава пряката си роля в кампанията, в която Русия използваше наемници и специални части.

След месеци безизходица Русия увеличи интензивността на рейдовете през последните 10 дни, драматично променяйки ситуацията. Стотици цивилни са били убити и най-малко 400 000 души са разселени.

Редица международни организации призоваха Москва да спре атаките срещу цивилни обекти, включително болници и бежански лагери, и призовава спирането на ударите. В ООН бе подготвен документ, който остро критикува Русия за нейните безогледни бомбардировки в Идлиб, но декларацията бе блокирана от руските представители.