Британски депутати искат НАТО да реагира за руските ракети срещу Европа

Парламентът в Лондон настоява НАТО да отговори на разполагането на руски ракети срещу Европа

 

Депутати от Комисията по отбрана на британския парламент настоява НАТО да отговори „по подходящ начин“ на разполагането на руски ракети с малък и среден обсег, които могат да бъдат заплаха за Западна Европа. Комисията в прав текст обвинява Русия за фактическото обезсилване на Договора за тези ракети, който фактически престана да действа след оттеглянето на САЩ и Русия.

Американският президент Доналд Тръмп обяви още през 2018 година, че руската страна нарушава договора от 1987 година с разработката на ракетата 9M729 за комплекса "Искандер М". Нейният обсег надхвърля ограничението от 500 км, заложено в договора. Москва отхвърля обвиненията и твърди, че ракетите се зареждат с такова количество гориво, че да не могат да прелетят повече от 500 км. Изявленията на Кремъл обаче се посрещат с недоверие, тъй като официалните информации на Москва нееднократно се разминават с фактите.

В публикувания доклад на британската комисията по отбрана се казва, че договорът няма да може да бъде спасен заради отказа на Русия да спазва неговите условия.

"Великобритания не е страна по договора, но ние, както и всички други членове на НАТО, трябва да разгледаме руските ракети като заплаха за Западна Европа в случай на криза", заяви председателят на Комисията по отбрана Джулиан Луис. Според него действията на Москва имат за цел и да нарушат взаимодействието между САЩ и европейските съюзници, членове на Алианса. Британските депутати смятат, че управляващата върхушка в Кремъл очевидно съжалява, че такъв договор изобщо е бил подписан през 1987 година между САЩ и тогавашния СССР. Според тях сегашната военна доктрина на Москва е „да ескалира конфликти“. Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг също предупреди още през декември миналата година месец страните-членки на НАТО, че трябва да се подготвят за прекратяването на този договор и че Русия може да разположи такива ракети „навсякъде по света“. Дори да бъдат подписани нови договори, няма гаранция, че Русия ще ги спазва, смятат в британската комисия по отбрана.   

Кремъл традиционно отрича обвиненията, че нарушава международните договори. Комисията по отбрана обаче напомня, че и по случая Скрипал властите в Москва първоначално категорично отричаха руско участие. По-късно твърдяха, че отровителите са туристи. След категоричните доказателства, че извършителите са агенти на ГРУ, руската страна просто изостави темата. По аналогичен начин Русия отрича вината си за свалянето на полет МН17 над Донбас, въпреки доказателства, събрани от международното разследване.

 

Тагове