САЩ: Русия подклажда бунтовете в Чили

Русия подклажда бунтовете в Чили, смятат в САЩ

 

САЩ заявиха, че са забелязали руска активност в социалните мрежи, която цели задълбочаване на протестите в Чили, предаде Франс прес. Американският президент Доналд Тръмп е провел преди ден телефонен разговор с чилийския държавен глава Себастиан Пинера и е разкритикувал чуждестранните опити да бъде възпрепятствана работата на чилийските институции.

"Забелязахме признаци на руска активност, която допринася за негативен развой на дебата в Чили", е заявил пред журналисти високопоставен служител на американския Държавен департамент, пожелал да остане анонимен. Съединените щати изразиха подкрепата си за президента Пинера и усилията му да възстанови обществения ред, заяви Белият дом.

Чили е смятана за една от най-стабилните държави в Латинска Америка. От 18 октомври обаче страната е сполетяна от безпрецедентни социални сътресения, които отнеха живота на десетки хора. Повод за протестите стана увеличението на билета за метрото – с между 4 и 10 американски цента. "Това не е просто протест за цената на билета за метрото. Излива се недоволството от години на натиск, който тежеше най-много на най-бедните", коментира пред Ройтерс студентката по антропология Карина Сепулведа. "Илюзията, че Чили е за пример, изчезна. Хората се умориха от ниските заплати, липсата на здравеопазване и малките пенсии."

Протестите постепенно ескалираха, стигна се палежи и разрушения по улиците на Сантяго, протестиращи започнаха да палят гуми по метростанциите, нападаха магазини и станции на транспорта. Подпален бе и небостъргачът на енергийната компания "Енел", докато в същото време президентът Пинера бе заснет да вечеря в скъп италиански ресторант. Дни след началото на протестите безредиците станаха масови, посолствата предупредиха служителите си да не излизат, международни компании затвориха офисите си. Офисите на в. "Меркурио" във Валпарайсо бяха подпалени.

На 19 октомври президентът на Чили Себастиан Пинера обяви извънредно положение. Безредиците обаче не престанаха. Подобни протести са били използвани от Кремъл и в други страни за подклаждане и ескалиране на напрежението, включително в Европа. Руските фабрики за тролове се мобилизират и с лавина от дезинформация и полуистини се опитват да превърнат протестите в гражданско неподчинение и прояви на вандализъм. „Това вече е запазена марка за Москва“, смятат международни наблюдатели.  

 

Тагове