САЩ дават 20 млн. долара за информация за изчезнал пред 20 г. в Иран агент на ФБР

Държавният департамент на Съединените щати обяви награда от 20 милиона долара за информация, която доведе до откриването на бившия агент от ФБР Робърт Левинсън, изчезнал безследно в Иран през 2007 година. Това съобщи Ройтерс. Навръх 40-ата годишнина от превземането на американското посолство в Техеран, финансовото министерство на Съединените щати обяви и санкции срещу 9 души от най-близкото обкръжение на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей. Санкциите засягат един от синовете му - Муджтаба Хаменей, началника на канцеларията му, както и върховния съдия Ебрахим Раиси. Тези хора са свързани с мъчения на затворници, екзекуции без присъди и репресии над граждани, както и с бомбените атаки в Бейрут през 1983-а и Буенос Айрес през 1994-а година, посочи американският финансов министър Стивън Мнучин.
Междувременно Брюксел потвърди, че ЕС все още държи на ядрената сделка от 2015 година между Иран и световните сили, дори след оттеглянето на САЩ от споразумението. Говорителят на Европейската комисия Мая Кочиянчич заяви, че сделката "е въпрос на нашата сигурност, не само в региона или Европа, но и в световен мащаб". Тя обаче отбеляза, че ангажиментът на ЕС към сделката "зависи от пълното ѝ спазване от страна на Иран". Властите в Техеран обаче продължават да нарушават споразумението. Преди дни Иран обяви, че удвоява до 60 броя модерните центрофуги IR-6, които могат да произвеждат обогатен уран до 10 пъти по-бързо от първото поколение центрофуги IR-1, които ядреното споразумение разрешава за използване в Иран. Шефът на иранската ядрена програма Али Акбaр Салехи направи многозначителното изявление за новите центрофуги в деня, когато се отбелязва 40-годишнината от кризата със заложници в Иран - превземането на американското посолство в Техеран през 1979-а година. Според експерти с новите центрофуги на Иран ще му отнеме около година, за да се сдобие с материал за ядрено оръжие.
От месеци Иран си позволява редица други нарушения на споразумението, опитвайки се да окаже натиск върху Брюксел да предложи нова сделка, заобикаляща наложените от САЩ санкции. Засега обаче европейските държави не са в състояние да предоставят ефективни начини за преодоляване на американското ембарго върху продажбите на ирански петрол зад граница. Лишен от милиардните приходи от петрола, режимът в Техеран вече изнемогва, а икономическите показатели на страната се влошават все повече.