В Русия отпускат кредити срещу 365 процента лихва, очаква се рецесия

Руснаците все по-често вземат кредит, за да оцелеят до заплата

 

Кредит срещу лихва от 365 процента? Не само е възможно, но е и все по-увеличаваща се практика в Русия. Франс прес съобщава за нова тенденция в бързото кредитиране в руски градове. В търговските центрове в Санкт Петербург вече се появиха малки електронни  машинки за бързи кредити. Достатъчно е да се вкарат паспортните данни, за да се получи малък кредит, но с лихва от 365 процента. По един пункт на ден.

Руснаците, чиято покупателна способност спада все повече, вземат все по-често кредити за пазаруване или просто за да оцелеят до края на месеца. Кредитирането вече е придобило огромни размери. Започнало преди около 18 месеца, то вече е на такива нива, че руският икономически министър заговори за спукване на балон, който ще доведе до рецесия.

Темата в Русия обаче е много деликатна. Ако се ограничи отпускането на кредити, много домакинства биха изнемогвали и буквално ще са принудени да гладуват. Намаленото потребление пък създава риск от допълнително забавяне на и без това нищожния растеж на руската икономика.  

"Ситуацията може да стане взривоопасна през 2021 година", предупреди министърът на икономическото развитие Максим Орешкин в края на юли пред радио "Ехото на Москва". Той обяви, че се подготвят мерки в помощ на населението, което вече буквално се задушава от дългове. По негови данни задлъжняването на домакинствата в страната с потребителски кредити е скочило с 25 процента през последната година. При една трета от задлъжнелите домакинства, уточни той, погасяването на кредитите "изяжда" над 60 процента от месечните им доходи. Това кара мнозина да теглят нови кредити, за да изплащат старите. "Равнището на кредитите, с изключение на тези за недвижими имоти, в момента достига 9 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Това ниво по принцип не е толкова обезпокоително, но специално за Русия е бомба със закъснител, тъй като реалните доходи не са се увеличавали от три години". Това каза главният икономист в Алфа банк Наталия Орлова. Според нея тревогата идва от платежоспособността на задлъжнелите домакинства. "Дълговете не са равномерно разпределени, те се трупат най-вече от домакинства с ниски доходи, които е по-малко вероятно да ги изплатят. Домакинствата с високи и средни доходи, които са добри кредитополучатели, избягват да задлъжняват", добави тя.

Икономическата активност в Русия вече рязко забави растежа си в началото на годината - с увеличение на БВП от само 0,7 процента на годишна основа през първото полугодие. Данните представляват звучен шамар за президента Владимир Путин, който заложи цел от 4-процентен растеж годишно. Това обаче е напълно непостижимо, особено след безпрецедентните европейски и американски санкции от 2014 година заради анексирането на Крим, отбелязва Франс прес.

"Какво ще стане, ако балонът изведнъж се спука? Хората ще останат без пари, докато властите планират например да построят изключително скъпа магистрала, чиято експлоатация неизбежно няма да е рентабилна", отправи критики политологът от център "Карнеги" Андрей Колесников.