Огромният пожар в Сибир – екологична катастрофа, Путин отказва помощ за гасенето

Горски пожари на територия колкото Белгия опустошават Сибир вече пети ден. Природозащитници смятат, че това е истинска екологична катастрофа. Александър Брюханов от Сибирското отделение на Руската академия на науките смята, че за да се възстановят изгорелите гори ще трябват 100 години. Огънят застрашава от изчезване 11 редки животински видове, обяснява Владимир Кревер, научен ръководител на програмата за опазване на биоразнообразието на Световния фонд за дивата природа.
Междувременно стана ясно, че руският президент Владимир Путин е отказал помощ за гасенето на огнената стихия. Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил в телефонен разговор с Путин помощ в борбата с бедствието. Руският президент обаче е отклонил предложението за помощ, като заявил, че вече е поръчал на руските военни да се включат в борбата с огъня.
Военно-транспортни самолета ИЛ-76 вече пристигнаха на място с тонове вода на борда за гасенето на огнената стихия. В акцията се включват и 20 хеликоптера.
Според пожарникари с опит в гасенето на горски пожари обаче водата е неподходяща за такова гасене, защото се изпарява още преди да доближи земята заради високата температура. За овладяване на горски пожари ефективно се използват специални химикали, обясняват специалисти.
Според руски медии стотици населени места усещат вредното въздействие на пушека от най-тежките пожари в региона от години насам. В много зони е обявено извънредно положение. Най-засегнати от нея са републиките Буратия и Саха (Якутия), както и Красноярска и Иркутска области. Дори съседна Монголия се оплаква от дима.