Германия иска облекчен визов режим за руснаци в Шенген

Външните министри на Русия Сергей Лавров (вляво) и на Германия Хайко Маас

 

Германия ще работи за облекчен визов режим за руските граждани в Европа. Това заяви немският външен министър Хайко Маас в реч по време на 18-ия Петербургски диалог в Кьонигсвинтер, на който за първи път от години присъства и руският му колега Сергей Лавров. „Знам, че има една тема, която интересува много от вас: улесняване на визовия режим и най - вече за младите хора от Русия. Това е нещо, което искаме да преследваме по-нататък. Може да не сме в състояние да го решим сами, но възнамеряваме да седнем с нашите шенгенски партньори, за да видим какво може да се направи.“, заяви Хайко Маас.   

Германският външен министър изрази и задоволството си от присъствието на Лавров на форума. „Това показва значението, което и двете страни придават на този форум“, заяви Маас. „Миналата година, когато се навърши една година от побратимяването на руски и германски градове, почти хиляда техни граждани се събраха в министерството на външните работи на Германия, за да отбележат годишнината“, посочи той.

Шефът на немската дипломация посочи различията в политиката на двете страни. Той подчерта, че ситуацията в Украйна е неприемлива, но заяви, че изходът е в преговорите и изрази надежда,че новият президент на Украйна Володимир Зеленски ще успее да сближи позициите на Киев и Москва. Маас очерта и различията между Кремъл и Берлин за ситуацията в Сирия и избиването на цивилни в провинция Идлиб, което е неприемливо за Европа. Германският външен министър смята, че Русия полага усилия да убеди режима на Асад да спре кръвопролитията. Думите на Хайко Маас обаче влизат в пряко противоречие със заключенията на редица международни организации, включително ООН, които обвиняват именно Москва в нанасяне на въздушни удари по цивилни обекти в Идлиб, включително болници.  

Маас коментира и излизането на Русия от договора за ракетите с малък и среден радиус, които биха могли да достигнат до европейските градове, за което предупреди и НАТО. „Договорът за забрана на тези ракети ще бъде история след по-малко от две седмици. Но наистина ли вярваме, че Европа ще бъде по-безопасна без този договор, крайъгълен камък на нашата политика на разоръжаване? Страхувам се, че ще бъде точно обратното", смята Маас. По думите му това няма да увеличи сигурността и на самата Русия, а от значение в случая е доверието, което е съществувало дори по времето на Студената война и в крайна сметка е довело до споразуменията за разоръжаване.

"Аз съм от Саарбрюкен, в Югозападна Германия, откъдето вече излизат все повече членове на федералното правителство, затова чисто географски нямах чувството за близост с Русия. Но нещата се промениха през последните години. Живял съм в Шарлотенбург, област Берлин, която местните жители наричат ​​Шарлотенград заради многото жители с руски корени. Имаше моменти, когато се чувствах по-близо до Москва, отколкото до Саарбрюкен. Много близки отношения са се установили сред тях и коренното население в нашия квартал", разказа Маас.

Речта на германския външен министър за пореден път доказва двуличната политика на Берлин по отношение на Русия. Много страни от ЕС обаче се опасяват, че германската политика ще продължи да доминира в Брюксел, особено след избора на бившия немски военен министър Урсула фон дер Лайен за председател на ЕК. Мнозина европейски лидери изразяват несъгласие с немската политика по отношение на Русия, особено за подкрепата за „Северен поток-2“, който бе остро критикуван и от Вашингтон.   

Цялото изказване на Хайко Маас може да прочетете в официалния сайт на външното министерство на Германия тук:

www.auswaertiges-amt.de